Antysmogowa mapa drogowa dla Żywca na półmetku

Antysmogowa mapa drogowa dla Żywca na półmetku
Fot. Peter Molnar, flickr cc

Wspólny projekt Forum Energii i władz miasta Żywiec ma na celu opracowane miejskiej strategii walki ze smogiem. Czas na podsumowanie wstępnych wyników. Krajowa Agencja Poszanowania Energii, która pracuje na zlecenie Forum Energii, ukończyła audyt energetyczny miasta. Obecnie stawiane są wstępne diagnozy i określane kolejne działania.

Celem projektu „Antysmogowa mapa drogowa” rozpoczętego w czerwcu br. przez Forum Energii oraz miasto Żywiec jest przygotowanie koncepcji i strategii ograniczenia smogu z ciepłownictwa i ogrzewnictwa do 2030 r.

Ten cel ma zostać osiągnięty poprzez działania w kilku obszarach: 1. Poprawa efektywności energetycznej w budynkach, 2. Wyeliminowanie „kopciuchów”, 3. Modernizacja systemu ciepłowniczego oraz 4. Przeciwdziałanie ubóstwu energetycznemu.

REKLAMA

 Chcemy, żeby Żywiec stał się dobrym przykładem dla innych miast w Polsce. Chcemy pokazać, że pokonanie smogu jest możliwe. Widzimy determinację lokalnych władz, chęć do współpracy oraz społeczną mobilizację – mówi dr Joanna Maćkowiak-Pandera, prezes Forum Energii.

W projekt zaangażował się zespół analityków z Interdyscyplinarnego Zakładu Analiz Energetycznych Narodowego Centrum Badań Jądrowych. Instytucja naukowa, na zlecenie NCBR, wraz z Ministerstwem Energii oraz AGH pracuje nad projektem rozwiązań legislacyjnych, biznesowych oraz narzędziowych dla wdrażania klastrów w ramach projektu KlastER.

– Rośnie świadomość energetyczna społeczeństwa i koszty technologii spadają. To daje lokalnym społecznościom możliwość wyboru czystych, tanich źródeł ciepła i energii elektrycznej. Naszym celem, realizowanym w ramach projektu KlastER jest pomoc w wyborze najbardziej efektywnych kosztowo rozwiązań. Żywiec może być jednym z kilku miast, które zostaną objęte badaniem w ramach tego projektu – mówi dr inż. Karol Wawrzyniak z NCBJ.

Burmistrz miasta Żywiec Antoni Szlagor zakłada, ze raport z realizacji projektu będzie gotowy na początku przyszłego roku.

REKLAMA

– Dziękuję wszystkim mieszkańcom, organizacjom i instytucjom za otwartość w dzieleniu się informacjami, pomysłami oraz wyzwaniami z badaczami projektu. Udaje nam się budować masę krytyczną do tego, by przegonić smog znad Żywca. Będziemy informować o wynikach – mówi burmistrz miasta Żywiec Antoni Szlagor.

Na jakim etapie jest projekt?

Jak podaje Forum Energii, dotąd przeprowadzono 200 uproszczonych audytów energetycznych i 80 wywiadów z mieszkańcami Żywca.

Odwiedziliśmy każdą ulicę w Żywcu, żeby ocenić efektywność energetyczną budynków. Współpracujemy z miejskimi spółkami oraz MOPS. Dotychczasowe działania pozwoliły nam zorientować się, jaki jest stan termomodernizacji, jaka jest struktura paliw wykorzystywanych do ogrzewania i jakie są źródła i poziom emisji zanieczyszczeń – informuje Forum Energii.

W Żywcu na potrzeby grzewcze wykorzystuje się 55 tys. ton węgla rocznie. Rocznie koszty ciepła w mieście sięgają 74 mln zł. Na ponad 90 mln zł w skali roku szacowane są koszty zdrowotne, które mieszkańcy Żywca płacą z powodu zanieczyszczenia powietrza. 

Inicjatywa „Antysmogowa mapa drogowa dla Żywca. Czyste powietrze poprzez czyste ciepło do 2030 roku”, jest realizowana w ramach projektu „Międzynarodowe Forum Współpracy – Czyste ciepło” i finansowana przez Europejską Inicjatywę na rzecz Ochrony Klimatu – EUKI oraz niemieckie Ministerstwo Środowiska.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.