POBE wylicza konieczne zmiany w programie „Czyste powietrze”

POBE wylicza konieczne zmiany w programie "Czyste powietrze"
Fot. Peter Molnar, flickr cc

Organizacje skupione w Porozumieniu Branżowym na Rzecz Efektywności Energetycznej po prawie dziesięciu miesiącach funkcjonowania programu „Czyste powietrze” wskazują na brak koniecznych zmian w jego regulaminie. 

W tym tygodniu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wprowadził szereg zmian w regulaminie programu „Czyste powietrze”, które mają usprawnić jego realizację i umożliwić szybsze podpisywanie wniosków o dofinansowanie.

Więcej o wprowadzonych zmianach w artykuleKolejne zmiany w programie Czyste powietrze.

REKLAMA

Na dalszy brak koniecznych zmian wskazuje jednak Porozumienie Branżowe na Rzecz Efektywności Energetycznej (POBE).

Ze względu na charakter działalności organizacje skupione w POBE zwracają uwagę na techniczne aspekty dotyczące kwalifikacji instalacji i urządzeń grzewczych oraz związane z tymi aspektami technicznymi wymogi, jakie powinna spełnić dofinansowana instalacja, aby dać efekt w postaci ograniczenia niskiej emisji.

Drugim ważnym problemem, na który wskazuje POBE, jest usprawnienie systemu rozpatrywania wniosków oraz dystrybucji dofinansowania.

POBE przekazało do NFOŚiGW pakiet składający się w sumie z 26 propozycji zmian merytorycznych dotyczących zasad programu oraz dodatkowo 13 uwag dotyczących zapisów w zakresie obowiązujących zasad w programie, w zakresie wniosku i procedur, a także w zakresie udziału gmin w procedowaniu wniosków.

REKLAMA

Propozycje wskazują na konieczność uwzględnienia kwestii ograniczania w budynkach zapotrzebowania na energię, co ma znaczący wpływa na koszt eksploatacji i koszty urządzeń, co ma fundamentalne znaczenie w wypadku wsparcia kierowanego do najuboższych warstw społeczeństwa.

W propozycjach zmian wskazuje się także na konieczność stworzenia listy referencyjnej dla urządzeń i produktów spełniających wymagania programu; wprowadzenie i respektowanie wymogów związanych z minimalnymi klasami energetycznymi urządzeń w świetle rozporządzeń KE i PE czy wprowadzenie wymogów równoważenia hydraulicznego instalacji grzewczej w ramach programu w postaci poświadczenia wykonawcy instalacji.

POBE proponuje ponadto przedłużenie funkcjonowania programu w przypadku nowych budynków przynajmniej do końca 2020 roku lub powstanie nowego programu wsparcia na wzór niemieckiego programu KfW55.

Pozostałe postulaty to urealnienie kwoty kosztów kwalifikowanych dla instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, zniesienie priorytetu dla sieci ciepłowniczych, włączenie kolektorów słonecznych do ogólnego programu wsparcia, jakim podlegałyby inne urządzenia grzewcze; a także egzekwowanie wymogu przekazywania etykiet energetycznych i kart produktów.

W końcu organizacje zrzeszone w POBE postulują wprowadzenie w zasadach programu „Czyste Powietrze” zakazu instalacji kotłów węglowych w nowych budynkach. Tymczasem zgodnie z obecnymi zasadami programu takie urządzenia mogą nadal podlegać dofinansowaniu.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.