Ważna zmiana w programie „Czyste powietrze”
Z początkiem tego miesiąca weszła w życie istotna zmiana w zasadach rządowego programu „Czyste powietrze”, w którym osoby fizyczne mogą ubiegać się o dofinansowanie do inwestycji w termomodernizację i wymianę domowych źródeł ciepła. W tym miesiącu wnioski o dofinansowanie będzie można składać w pierwszych gminach, które włączono do programu, na razie na zasadzie pilotażu.
Zgodnie z informacją podaną przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który nadzoruje realizację programu „Czyste powietrze”, osoby, które zechcą skorzystać z dofinansowania na zakup nowego źródła ciepła i termomodernizację, a złożą swoje wnioski po 1 lipca, muszą pamiętać, że koszty kwalifikowane nie mogą zostać poniesione przed dniem złożenia wniosku.
Od tej zasady przewidziano jednak wyjątek, zgodnie z którym można uwzględnić poniesione wcześniej koszty związane z wykonaniem dokumentacji projektowej i audytu energetycznego.
W tym miesiącu szykuje się także zmiana jeśli chodzi o zakres podmiotów, które będą przyjmować wnioski o dofinansowanie.
Do tej pory wnioski były przyjmowane wyłącznie przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska, co skutkowało stosunkowo wolnym tempem ich procedowania i relatywnie małą liczbą podpisanych umów – w stosunku do potrzeb.
Do tej pory, od startu programu we wrześniu ubiegłego roku, wojewódzkie fundusze miały przyjąć ponad 60 tys. wniosków, jednak udało się podpisać tylko kilkanaście tysięcy umów.
Obecnie Ministerstwo Środowiska ma analizować możliwość włączenia do programu gmin, co powinno przyspieszyć podpisywanie umów i wydawanie środków.
W tym miesiącu ma wystartować pilotaż z udziałem pierwszych gmin, który ma pozwolić na oszacowanie kosztów obsługi tego programu po stronie samorządów.
Do tej pory zainteresowanie udziałem w programie miało wyrazić około tysiąca gmin.
Ministerstwo Środowiska oraz Piotr Woźny, rządowy pełnomocnik ds. programu „Czyste powietrze”, zdementowali wczoraj informacje o wstrzymaniu współpracy z Komisją Europejską w zakresie zmian w programie oraz zablokowaniu przez Brukselę wartych kilka miliardów euro funduszy na walkę ze smogiem, które Polska mogłaby otrzymać w kolejnej perspektywie budżetowej Unii Europejskiej.
W ocenie ministra środowiska Henryka Kowalczyka, fundusze z nowego budżetu UE mogą zasilić budżet programu „Czyste powietrze” począwszy od roku 2022.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.