KE zablokowała dotacje na walkę ze smogiem? MŚ zaprzecza
Informację o wstrzymaniu rozmów z polskim rządem na temat unijnych funduszy, które moglibyśmy wykorzystać w rządowym programie „Czyste powietrze”, podała dzisiaj „Gazeta Wyborcza”. Ministerstwo Środowiska ją zdementowało.
Chodzi o kilka miliardów euro, które w kolejnym budżecie Unii Europejskiej, mającym obowiązywać po 2020 r., moglibyśmy przeznaczyć na walkę ze smogiem.
Komisja Europejska uzależniła kontynuowanie rozmów o tych środkach od wprowadzenia zmian w realizowanym przez polski rząd programie „Czyste powietrze”, w ramach którego właściciele domów jednorodzinnych mogą ubiegać się o dotacje i pożyczki na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła.
Problemem tego programu jest wolne tempo rozpatrywania wniosków o dofinansowanie. Wnioski procedują na razie wyłącznie wojewódzkie fundusze ochrony środowiska, które do połowy ubiegłego miesiąca przyjęły około 60 tys. aplikacji, ale tylko 1/3 z nich doczekało się uchwał o przyznaniu finansowania, a umowy podpisano w przypadku kilkunastu tysięcy wniosków.
Bruksela wskazała, że aby realne stało się istotne poprawienie stanu powietrza w Polsce, konieczne jest znaczące przyspieszenie w wydatkowaniu dofinansowania. Bank Światowy ocenił, że co roku trzeba wymieniać w naszym kraju około 400 tys. starych pieców, sugerując, że w pośrednictwo w dystrybucji środków trzeba zaangażować gminy i banki.
Ministerstwo Środowiska w odpowiedzi zasugerowało, że wkrótce w wydatkowaniu pieniędzy z „Czystego Powietrza” będą pośredniczyć także gminy.
To jednak miało nie przekonać Komisji Europejskiej, która chciała efektywniejszych działań.
Jak podaje dzisiaj „Gazeta Wyborcza”, Komisja Europejska wstrzymała prace powołanego we współpracy z polskim rządem tzw. Komitetu Sterującego, który miał podejmować decyzje ws. „Czystego powietrza”. Powodem miała być opieszałość polskich władz w procedowaniu zmian w programie.
„GW” wnioskuje, że bez unijnych pieniędzy, które miały zostać przesunięte z obecnego budżetu UE, programu „Czyste powietrze” nie uda się zrealizować. Obecnie w programie ma być do wydania kwota około miliarda złotych, a w przyszłym roku budżet „Czystego powietrza” ma zasilić 2,5 mld. zł. Pieniędzy potrzeba jednak dużo więcej.
Odpowiedź Ministerstwa
Ministerstwo Środowiska szybko odniosło się do informacji „Gazety Wyborczej”, zapewniając, że nadal rozmawia z Komisją Europejską o unijnym dofinansowaniu na walkę ze smogiem.
– MŚ dementuje pojawiające się w mediach informacje o zagrożeniu utraty finansowania programu Czyste powietrze. Wchodzi on w kolejne fazy modyfikacji, tak aby na bazie rozbudowanego systemu uruchomić dodatkowo środki UE z nowej perspektywy finansowej – komentuje Aleksander Brzózka, rzecznik resortu.
– Przewidujemy również szereg uproszczeń we wniosku oraz procedurze jego weryfikacji, a także włączenie samorządów w proces weryfikacji i przyjmowania wniosków, co otworzy kolejne kanały dystrybucji w ramach programu „Czyste powietrze” – dodaje przedstawiciel MŚ.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.