Kolejne województwo ma uchwałę antysmogową

Kolejne województwo ma uchwałę antysmogową
Fot. GeS, flickr cc

,Kujawsko-pomorskie jest jedenastym województwem, w którym przyjęto uchwałę antysmogową. 24 czerwca radni Sejmiku woj. kujawsko-pomorskiego przyjęli uchwałę określającą rodzaje dopuszczonych do użycia paliw stałych oraz terminy likwidacji kotłów grzewczych na węgiel i drewno.

Zgonie z regulacjami przyjętymi w kujawsko-pomorskim, od 1 stycznia 2024 r. na terenie całego województwa obowiązywać będzie zakaz użytkowania pozaklasowych kotłów na węgiel, tzw kopciuchów, a od 1 stycznia 2028 r. zostanie wprowadzony zakaz stosowania kotłów niespełniających parametrów klasy 5.

Natomiast już w nadchodzącym sezonie grzewczym, od 1 września, obowiązywać będzie zakaz spalania węgla brunatnego, flotokoncentratów i mułów oraz mieszanek z ich wykorzystaniem.

REKLAMA

Jak podkreśla Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego, to dobry sygnał dla mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego i sukces lokalnych aktywistów antysmogowych.

To z naszej inicjatywy przyjęto pierwszą uchwałę antysmogową w Polsce dla Małopolski, 23 stycznia 2017 r. Udało się wtedy obudzić świadomość nie tylko obywateli, ale również radnych sejmiku, którzy uznali, że walka o czyste powietrze to walka ponad podziałami. Jak widać po wynikach głosowania nad uchwałą dla kujawsko-pomorskiego, również radni sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego uznali, że poprawa jakości powietrza nie jest sprawą polityczną, ale tym co nas łączy – komentuje Andrzej Guła.

Polski Alarm Smogowy wylicza, że jest to już jedenaste województwo, w którym przyjęto uchwałę antysmogową.

REKLAMA

Ponadto obecnie mają być prowadzone prace nad podobnymi uchwałami w województwach lubelskim, pomorskim i świętokrzyskim.

Jedynie w dwóch województwach – warmińsko-mazurskim i podlaskim – na razie nie rozpoczęto pracy nad uchwałami antysmogowymi.

Uchwała dla woj. kujawsko-pomorskiego zakłada okres około 5 lat na likwidację najgorszych kotłów na paliwa stałe, co jest terminem uwzględniającym możliwości techniczne i społeczne.

Jak zwraca uwagę Polski Alarm Smogowy, w większości województw przyjęto podobne okresy likwidacji „kopciuchów”, a jedynie uchwała z województwa opolskiego zezwala na bezterminowe użytkowanie pozaklasowych kotłów na węgiel i drewno, co sprawia że – zdaniem PAS – w praktyce jest to przepis martwy i bezużyteczny.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.