
Dotacja na inteligentne liczniki w Warszawie
Stołeczny operator systemu dystrybucyjnego pozyskał znaczące dotacje unijne na rozwój infrastruktury inteligentnego opomiarowania AMI.
Stołeczny operator systemu dystrybucyjnego pozyskał znaczące dotacje unijne na rozwój infrastruktury inteligentnego opomiarowania AMI.
Producent i dystrybutor armatury sanitarnej i instalacyjnej oraz źródeł ciepła przejmuje dostawcę pomp ciepła.
Norweski koncern energetyczny Equinor, który jest bardzo aktywny na polskim rynku odnawialnych źródeł energii, opublikował dane finansowe za ostatni kwartał. W tym czasie zanotował zysk netto na poziomie 1,83 mld dolarów.
Poważny niedobór energii wystąpił w Polsce ostatni raz w 2015 roku, kiedy operator systemu przesyłowego – po raz pierwszy od 1989 roku – musiał wprowadzić w całym kraju stopnie zasilania, czyli planowane ograniczenia w zużyciu prądu, żeby zapobiec blackoutowi...
Urząd Regulacji Energetyki wyliczył kwotę, którą otrzymają za ubiegły rok producenci energii z powodu rozwiązania kontraktów terminowych w ramach tzw. ustawy KDT.
Senat jednogłośnie przyjął nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii, rekomendując wprowadzenie do niej szeregu poprawek. Kluczowa poprawka doprecyzowuje zasady produkcji energii odnawialnej w ramach tzw. cable poolingu.
Polski dystrybutor mrożonych ryb i owoców morza kupi od Enei energię elektryczną na mocy umowy cPPA.
Coraz więcej firm szuka długoterminowych kontraktów na dostawy energii. Taka strategia pomoże zabezpieczyć się przed wzrostem cen.
EcoFlow wprowadza do sprzedaży system fotowoltaiczny z magazynem energii przeznaczony do rozwiązań balkonowych. Zdaniem producenta mieszkańcy bloków mogą zaoszczędzić rocznie równowartość nawet 1039 kWh.
Naukowcy z Northumbria University opracowali system Solar2Water, który produkuje pitną wodę z wilgoci obecnej w powietrzu atmosferycznym. Rozwiązanie jest zasilane energią odnawialną i ma być szczególnie przydatne w miejscach niedostatku wody.
Ministerialne plany zakładają marnotrawienie dużej ilości energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, mimo że będą to najtańsze źródła wytwórcze...
Spółdzielnie energetyczne mają prowadzić m.in. do obniżenia rachunków za prąd i większego bezpieczeństwa. Rozwiązanie to popiera 85 proc. Polaków. Tworzenie spółdzielni już niedługo ma się stać prostsze.
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Wśród zawartych w niej przepisów są takie, które według przedstawicieli branży odnawialnych źródeł energii mogą utrudnić przygotowanie nowych inwestycji w OZE.
Zakończyły się negocjacje w sprawie nowych unijnych przepisów dotyczących efektywności energetycznej. Dyrektywa EED (Energy Efficiency Directive) została uzgodniona przez Radę UE. Podstawowym celem nowego prawa jest zmniejszenie zużycia energii końcowej w Unii Europejskiej o 11,7 proc. do 2030 roku.
Małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) w Polsce w większości przyznają, że wysokie koszty energii obniżają rentowność ich biznesu i wpływają na podwyżki oferowanych towarów i usług. Sektor ten jest zainteresowany inwestycjami w odnawialne źródła energii, jednak potrzebuje zachęt i zmniejszenia barier.