Stołeczny operator zbada zastosowanie bioolejów transformatorowych
Stołeczny operator sieci elektroenergetycznej w ramach międzynarodowego projektu zbada możliwość wymiany olejów stosowanych obecnie w transformatorach na biooleje.
Stołeczny operator sieci elektroenergetycznej w ramach międzynarodowego projektu zbada możliwość wymiany olejów stosowanych obecnie w transformatorach na biooleje.
Kto może założyć spółdzielnię energetyczną i jakie warunki należy spełnić? Jakie są źródła dofinansowania dla spółdzielni energetycznych i jakie bariery napotykają twórcy takich podmiotów? Tłumaczy Monika Jaszcza, ekspertka Polskiej Zielonej Sieci.
Dalszy rozwój fotowoltaiki w Polsce potrzebuje zmian w przepisach, które uproszczą uzyskanie pozwolenia na budowę dużych instalacji i przyłączy do sieci energetycznej. Konieczna jest również budowa magazynów energii – wskazali eksperci podczas premiery raportu „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2024”.
Towarowa Giełda Energii rozszerzyła ofertę dla uczestników rynku giełdowego o dwie nowe grupy produktów: instrumenty 15-minutowe na Rynku Dnia Bieżącego w ramach notowań ciągłych oraz instrumenty godzinowe w ramach aukcji IDA (Intraday Auctions) połączonych rynków europejskich (SIDC, Single Intraday Coupling).
Umowa z farmy fotowoltaicznej budowanej w formule agroPV zasili pociągi we Francji. Deweloper projektu podpisał umowę na sprzedaż energii z SNCF Energie.
Indeks Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki ma pokazać, jak wygląda nastawienie krajowego biznesu do kwestii związanych z zieloną transformacją. To nowe narzędzie, wzorowane na wskaźniku PMI, stworzone przez Pracodawców PR, Fundację Instrat i spółkę Qemetica...
Od 14 czerwca zaczynają obowiązywać duże zmiany w zasadach funkcjonowania rynku bilansującego. Mają one wygenerować nowe okazje biznesowe dla wytwórców, odbiorców oraz magazynów energii.
Przez wiele lat poważne wątpliwości budziła możliwość, a wręcz legalność, uzgadniania przez deweloperów z gminami zasad, na których inwestor wykona na rzecz danej jednostki samorządu terytorialnego określoną inwestycję, w zamian za co umożliwione zostanie mu wykonanie głównego zamierzenia inwestycyjnego.
14 czerwca w Polsce wchodzi w życie reforma rynku bilansującego i zmiana sposobu rozliczeń za energię. Jak wskazują Polskie Sieci Elektroenergetyczne, ma ona ułatwić zagospodarowanie nadwyżek energii m.in...
Greenpeace mocno skrytykował dotychczasowe działania rządu w obszarze środowiska, wytykając między innymi zwłokę w przygotowaniu przepisów mających odblokować budowę farm wiatrowych.
Średnie ceny energii elektrycznej w Europie wzrosły w maju względem wcześniejszego miesiąca zarówno na rynku spot, jak i w kontraktach terminowych. Polska wciąż utrzymuje się w czołówce krajów z najwyższą hurtową ceną energii.
Energa-Operator zakończyła wdrożenie zmian przygotowujących systemy i procesy do obsługi 15-minutowego Rynku Bilansującego i Rynku Mocy. Nowe rozwiązania, zgodnie z decyzją URE, obowiązywać będą od 14 czerwca.
Według Międzynarodowej Agencji Energii (MAE) w 2024 r. wydatki na technologie i infrastrukturę związane z czystą energią osiągną globalnie poziom 2 bln dolarów. Widoczna będzie dominacja Chin, które wydadzą na inwestycje tyle, ile Europa i Stany Zjednoczone łącznie.
W tym roku Tauron dostarczy więcej zielonej energii na potrzeby klientów biznesowych niż w roku ubiegłym. Operator z południowej Polski zauważa rosnące zainteresowanie czystą energią, do czego przyczynia się także obowiązek raportowania ESG.
Komisja Europejska zatwierdziła włoski program pomocy państwa wspierający produkcję energii z OZE. Przewiduje on rozwój mniej rozpowszechnionych technologii, m.in. pływającej fotowoltaiki i pływających konstrukcji offshore.