Rzeszów
http://rzeszow.wyborcza.pl/rzeszow/7,34962,24302892,rzeszowski-mpwik-liderem-energii-odnawialnej.html
http://rzeszow.wyborcza.pl/rzeszow/7,34962,24302892,rzeszowski-mpwik-liderem-energii-odnawialnej.html
Mikroinstalacje przyłączone do sieci spółki Enea Operator w trzecim kwartale 2018 r. wykonano wyłącznie w technologii fotowoltaicznej. Fotowoltaika zdominowała też przyłączenia do sieci tego operatora w zakresie większych źródeł OZE.
Według opublikowanych wstępnych wyników piątkowej aukcji mocy, elektrownia Ostrołęka otrzyma kontrakt mocowy, będący źródłem dodatkowego finansowania dla tej inwestycji. – Nie usuwa to jednak wątpliwości co do ekonomicznej racjonalności projektu...
Polska miała w środę jedną z najniższych hurtowych cen prądu w Europie. Krajowe elektrownie pomogły obniżyć ceny prądu także na Zachodzie. Skorzystały na tym choćby… fabryki w Hiszpanii, gdzie 26 grudnia był dniem roboczym.
Ministerstwo Energii opublikowało projekty rozporządzeń, w których wskazało przyjęte na przyszłoroczne aukcje wolumeny i wartość planowanej do zakupienia energii, a także ceny referencyjne, których w składanych ofertach nie będą mogli przekroczyć inwestorzy.
Dzisiaj wchodzi w życie nowa unijna dyrektywa o odnawialnych źródłach energii, wprowadzająca nowe warunki rozwoju energetyki odnawialnej, do których będą musiały dostosować się państwa Unii Europejskiej. Wiele zmian dotyczy energetyki rozproszonej i prosumentów.
Wczoraj do dymisji podał się prezes spółki Energa Obrót, a pracę stracił dyrektor biura prasowego grupy. To pokłosie artykułu prasowego, w którym pracownik Energi miał nazwać zapewnienia premiera Mateusza Morawieckiego, że ceny energii nie wzrosną, „wyłącznie informacjami medialnymi”
Energetyka państwowa opanowała niemal do perfekcji zdolność obciążenia kosztami swojej nieefektywności odbiorców energii i podatników, ale polityką inwestycyjną zaczyna coraz mocniej uderzać w swoich inwestorów (akcjonariusze będą dalej tracić)...
Urząd Regulacji Energetyki prowadzi kolejne postępowanie dotyczące badania ewentualnych manipulacji na rynku energii elektrycznej. Przedstawione przez URE analizy pokazują, że notowany w ostatnich miesiącach wzrost cen energii mógł wynikać nie tylko z wyższych kosztów emisji CO2 i węgla.
PSE ogłosiły wyniki trzeciej tegorocznej aukcji na moc, tym razem z dostawą na rok 2023. Wśród beneficjentów dominują spółki oferujące dostawy mocy z istniejących, konwencjonalnych elektrowni. Nowa elektrownia węglowa na liście podanej przez PSE to Ostrołęka C, którą mają postawić wspólnie Energa i Enea...
Polskie Sieci Elektroenergetyczne i Litgrid, operatorzy sieci przesyłowych w Polsce i na Litwie, podpisali wstępne porozumienie dotyczące wsparcia dla projektu o nazwie „Harmony Link”, który zakłada budowę podmorskiego kabla prądu stałego HVDC.
Dzisiaj w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej opublikowano kilka kluczowych regulacji dotyczących nowej polityki energetycznej i klimatycznej UE w perspektywie 2030 r. Wśród opublikowanych dokumentów jest nowa dyrektywa o odnawialnych źródłach energii (tzw. RED II).
Premier Mateusz Morawiecki i minister energii Krzysztof Tchórzewski przedstawili założenia rządowego planu, który ma powstrzymać przyszłoroczny wzrost cen energii dla odbiorców końcowych w sytuacji dużego wzrostu cen energii na rynku hurtowym.
Energa zapewnia, że nawet setki tysięcy złotych mogą zaoszczędzić jednostki samorządu terytorialnego i biznesowi odbiorcy energii dzięki zastosowaniu oferowanych przez nią rozwiązań z zakresu kompensacji mocy biernej.
Wczoraj Senat przyjął bez poprawek ustawę o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji. To umożliwia jej wprowadzenie już od początku 2019 r. Potrzebny jest już tylko podpis prezydenta.