Aukcje dla OZE odbędą się w grudniu. Do podziału 17 mld zł
Najbliższe aukcje dla odnawialnych źródeł energii odbędą się pod koniec 2024 r. W zasadach systemu aukcyjnego szykowana jest istotna zmiana.
Najbliższe aukcje dla odnawialnych źródeł energii odbędą się pod koniec 2024 r. W zasadach systemu aukcyjnego szykowana jest istotna zmiana.
Polski Alarm Smogowy (PAS) oszacował, ile zapłacimy za ogrzewanie budynków jednorodzinnych po niedawnej zmianie taryf zatwierdzonych przez Urząd Regulacji Energetyki. W podsumowaniu uwzględniono różne nośniki energii: prąd, gaz, drewno i węgiel. Które źródło ciepła najtaniej ogrzeje budynek?
Prace nad nowym Krajowym planem w dziedzinie energii i klimatu powinny, zgodnie z unijnymi zobowiązaniami, zakończyć się w czerwcu br., ale do tej pory nie trafił on do konsultacji społecznych...
Długotrwałe procedury środowiskowe dla inwestycji w energetykę wiatrową i słoneczną można skrócić do maksymalnie roku – twierdzi Instytut Reform. W jaki sposób?
Operatorzy sieci z Polski i Słowacji testowali odbudowę systemów elektroenergetycznych po takiej awarii jak blackout. Przyjęli strategię zakładającą wsparcie sąsiedniego operatora systemu przesyłowego.
Urząd Regulacji Energetyki przekazał informację o cenie energii elektrycznej istotnej w rozliczeniach wytwórców energii w ramach grup kapitałowych.
Cena energii na rynku SPOT wzrosła w czerwcu br. dla całej strefy uwzględnianej w analizie Energy Solution. W Polsce jednak aż o 40 proc. przekroczyła średnią europejską.
Według danych Eurostatu w ubiegłym roku odnawialne źródła energii zdecydowanie dominowały w unijnym koszyku elektroenergetycznym. Ich udział wówczas nie osiągnął jeszcze 50 proc., co jednak miało nastąpić już w pierwszej połowie 2024 r., zgodnie z informacjami federacji Eurelectric.
Mieszkańcy Gliwic będą mogli wkrótce liczyć na ograniczenie problemów z rosnącą ilością odpadów. W mieście powstanie instalacja do ich termicznego przekształcania. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej podpisało z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umowę o dofinansowanie projektu.
W nowoczesnej elektrociepłowni o nazwie Port Czystej Energii rozpoczął się gorący rozruch, czyli testowe spalanie odpadów. Stanowią one „paliwo” działającej w Gdańsku instalacji. Docelowo ma ona produkować energię elektryczną i ciepło.
Na Śląsku powstał pierwszy w Polsce zakład, który podejmie się recyklingu odpadów betonowych na skalę przemysłową. Działalność zakładu przyczyni się do redukcji emisji CO2.
O projektach w obszarze energetyki rozproszonej, komercjalizacji pomysłów polskich naukowców, a także o potencjale opracowanego w Krakowie magazynu energii w rozmowie z Gramwzielone.pl opowiada prof. dr hab. inż. Jerzy Lis, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej.
Ponad 30 think-tanków, organizacji społecznych i branżowych podpisało się pod apelem o przeprowadzenie konsultacji publicznych aktualizacji Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu. Ten dokument polski rząd miał wysłać do Brukseli do 30 czerwca br.
Fundusz venture capital z Grupy Orlen zainwestował w norweską spółkę Heimdall Power, producenta rozwiązań do optymalizacji sieci elektroenergetycznych. To jedenasta inwestycja funduszu.
Podobnie jak w całej UE, tak i w Polsce mikro-, małe i średnie firmy (MŚP) stanowią trzon krajowej gospodarki...