Elektryczne pociągi z Chorzowa jadą do Dublina
Do Irlandii dotarł pociąg na baterie wyprodukowany w polskim zakładzie firmy Alstom w Chorzowie. Od 2026 r. takie pociągi będą obsługiwać sieć kolejową w obszarze metropolitarnym Dublina.
Do Irlandii dotarł pociąg na baterie wyprodukowany w polskim zakładzie firmy Alstom w Chorzowie. Od 2026 r. takie pociągi będą obsługiwać sieć kolejową w obszarze metropolitarnym Dublina.
Premier Donald Tusk powołał pełnomocnika rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej. Będzie on jednocześnie pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Przemysłu.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce wycofać możliwość uzyskania ulgi i premii termomodernizacyjnej na zakup oraz instalację kotłów gazowych i olejowych...
Ponad 142 mld zł na projekty proekologiczne przekazał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ciągu 35 lat swojej działalności. W nowej strategii na lata 2025-2028 przyjął dziewięć priorytetów środowiskowych.
Projekt aktualizacji Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu (KPEiK) to pierwszy rządowy dokument przedstawiający scenariusz zmian w elektroenergetyce zasadniczo zbieżny z celami unijnej polityki klimatycznej...
Ta technologia ma wykorzystywać potencjał mórz i oceanów do przechowywania energii odnawialnej. Rozwój podwodnych elektrowni szczytowych pełniących funkcję ogromnych magazynów energii wesprą rządy USA i Niemiec.
Grupa Orlen wdroży strategiczny program inwestycyjny w zakresie sieci dystrybucji energii. Ma on pozwolić na poprawę bezpieczeństwa i zwiększenie efektywności dostaw energii elektrycznej na obszarze północnej i środkowej Polski. Finansowanie programu zapewni Europejski Bank Inwestycyjny.
Niebawem rozpocznie się nabór wniosków w konkursie Ścieżka SMART realizowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ze środków programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. Przedsiębiorstwa będą miały czas na zgłoszenie swoich innowacyjnych propozycji do 25 marca.
Sejm uchwalił nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii. Skupia się ona na zmianach w rozliczeniach prosumentów objętych net-billingiem. Przeciwko nowym przepisom głosowali posłowie tylko jednej partii.
Nowy premier australijskiego stanu Queensland wycofał się z projektu potężnej elektrowni szczytowo-pompowej (ESP). Zamierza jednak szukać miejsc odpowiednich do budowy mniejszych tego rodzaju obiektów. Także w Polsce rozwijane są kolejne projekty ESP.
Mimo niższych przychodów w okresie od stycznia do września br. polska spółka specjalizująca się w wykonawstwie i rozwoju OZE utrzymała zysk operacyjny na prawie niezmienionym poziomie w ujęciu rok do roku.
Polski przemysł, który wytwarza około 1/5 krajowego PKB, jest silnie energochłonny na tle innych krajów UE, a wysokie ceny energii elektrycznej w coraz większym stopniu wpływają na jego konkurencyjność. To zaś stawia sektor przemysłowy pod coraz silniejszą presją pilnej modernizacji i przechodzenia na zieloną energię...
Polski Alarm Smogowy opublikował najnowszy raport, w którym zebrał aktualne ceny paliw używanych do ogrzewania domów. W porównaniu do cen w poprzednim kwartale ceny wszystkich paliw stałych nieznacznie wzrosły, ale w zestawieniu z ubiegłym rokiem – spadły...
Na mocy unijnej dyrektywy RED III Polska musi wyznaczyć tzw. obszary przyspieszonego rozwoju OZE. Resort klimatu zaproponował przepisy regulujące tę kwestię.
Goldbeck Solar Polska buduje jako generalny wykonawca dużą farmę fotowoltaiczną w formule cable pooling. Instalacja będzie dzielić punkt przyłączenia do sieci z farmą wiatrową.