Wsparcie dla kogeneracji spowoduje wzrost cen energii?

Wsparcie dla kogeneracji spowoduje wzrost cen energii?
theaspiringphotographer flickr cc-by-2.0

{więcej}Przywrócenie wsparcia dla kogeneracji gazowej i węglowej może spowodować wzrost kosztów energii o 6% w stosunku do dzisiejszych obciążeń ponoszonych przez sprzedawców. Jednocześnie udział systemów wsparcia w cenie końcowej może przekroczyć 14% – ocenia w rozmowie z portalem wnp.pl, wiceprezes zarządu Tauron Sprzedaż, Grzegorz Lot.

– W obecnej strukturze kosztowej ceny sprzedaży energii elektrycznej odbiorcom w gospodarstwach domowych udział energii wynosi około 66 proc. i w tym jest marża brutto sprzedawcy. Następne około 9 proc. to koszty systemów wsparcia, akcyza to kolejne około 6,5 proc. i VAT następne około 19 proc. Obecnie cena brutto sprzedaży energii elektrycznej dla gospodarstw domowych to około 310 zł/MWh, a zatem koszt obecnych systemów wsparcia wynosi nieco poniżej 30 zł/MWh. Na uwagę zasługuje, że około 35 proc. ceny energii elektrycznej brutto płaconej przez gospodarstwo domowe to koszty systemów wsparcia i podatki.  – mówi wiceprezes Lot (za wnp.pl).

Obecnie ustawa przywracająca wsparcie dla instalacji kogeneracyjnych na gaz i węgiel do końca 2018 roku wróciła ponownie do Sejmu po tym, jak Senat wniósł swoje poprawki do projektu. Grzegorz Lot pytany przez portal wnp.pl, mówi o przewidywanym wpływie ustawy na ceny energii dla gospodarstw domowych.

REKLAMA
REKLAMA

– Potencjalny wpływ systemów wsparcia kogeneracji gazowej i węglowej na ceny energii dla gospodarstw domowych może spowodować potencjalnie wzrost kosztów o 6%, w stosunku do dzisiejszych obciążeń ponoszonych przed sprzedawców. Tym samym udział systemów wsparcia w cenie finalnej może przekroczyć 14%. Teoretycznie mogłoby to oznaczać odpowiedni wzrost ceny brutto sprzedaży energii elektrycznej po stronie odbiorców. Natomiast oczywiście trudno jeszcze powiedzieć jak to będzie w praktyce wyglądało i czy do jakichkolwiek zmian w ogóle dojdzie. Wolny rynek i konkurencja czynią cuda, więc wiele się może jeszcze zdarzyć, równolegle ze zmianami po stronie systemów wsparcia – ocenia Lot (za wnp.pl).

Jednocześnie Grzegorz Lot podkreśla, że wzrost kosztów systemów wsparcia jest podstawą do korekty taryf przez dystrybutora. Jednak przed podjęciem takiej decyzji niezbędne jest przeprowadzenie analizy, która pokaże, jak będą się kształtowały pozostałe składniki wpływające na cenę energii – dodaje Lot.

Zdaniem wiceprezesa, w związku z niepewną sytuacją gospodarstwom domowym opłaca się obecnie kupować produkty z gwarancją ceny na kilka lat do przodu.   

gramwzielone.pl