W lutym najwyższy poziom cen uprawnień do emisji CO2 od 13 miesięcy

W lutym najwyższy poziom cen uprawnień do emisji CO2 od 13 miesięcy
CzechR, flickr cc-by

{więcej}W lutym średnie ceny uprawnień EUA wzrosły o 21 proc. (porównanie średniej ceny pierwszej i ostatniej sesji lutego). Dzięki kontynuacji wzrostów z poprzednich miesięcy uprawnienia EUA osiągnęły najwyższy poziom cenowy od grudnia 2012 r. Współczynnik zmienności cen jednostek EUA notowanych w grudniowych kontraktach terminowych wyniósł 6,04 proc. Średnie ceny transakcyjne uprawnień na rynku kasowym w ciągu miesiąca kształtowały się w przedziale 5,81-7,12 euro, osiągając miesięczne minimum 4. lutego, a miesięczne maksimum 21. lutego.

W lutym na rynku kasowym przehandlowano 104,8 mln EUA, a 76,6 proc. obrotu pochodziło z 19 aukcji. Łączna liczba jednostek sprzedanych na rynku pierwotnym wyniosła 80,3 mln EUA. Średnie zainteresowanie aukcjami (stosunek wolumenu ofert kupna do liczby sprzedanych uprawnień) w lutym niemal czterokrotnie przekroczyło liczbę sprzedawanych uprawnień (3,97).

Uprawnienia CER w lutym straciły na wartości. Cena tych jednostek kształtowała się w przedziale 0,26-0,43 euro, osiągając maksymalną średnią wartość po pierwszej sesji miesiąca, a minimalną pod koniec lutego. Różnica cen EUA i CER (spread) dzięki kontynuacji wzrostu wartości uprawnień EUA oraz niższym notowaniom CER, wzrosła do najwyższego poziomu od grudnia 2012 r. Spread w trakcie miesiąca zawierał się w przedziale 5,38-6,79 euro, pod koniec lutego osiągając średnią wartość maksymalną.

REKLAMA

Główną przyczyną kontynuacji wzrostu wartości EUA w lutym było przyjęcie tzw. przyspieszonej ścieżki procedowania przy wdrożeniu backloadingu. Aprecjacja EUA towarzyszyła najważniejszym wydarzeniom związanym z planowanym wycofaniem uprawnień. Na początku lutego Komitet Ochrony Środowiska PE poparł realizację przyspieszonej ścieżki. Tydzień później w głosowaniu plenarnym eurodeputowani PE przyjęli poprawkę umożliwiającą szybsze wprowadzenie reformy. 24 lutego unijni ministrowie popierając szybką ścieżkę procedowania, postawili ostatni krok potrzebny do wejścia w życie backloadingu. Natomiast 26. lutego backloading został opublikowany w Dzienniku Urzędowym UE.

REKLAMA

Dzięki tym decyzjom stało się pewne, że pierwsze zawieszenie aukcji w ramach reformy nastąpi jeszcze w tym kwartale. Oznacza to, że wolumen uprawnień EUA sprzedanych na aukcjach w br. zmniejszy się o 400 mln. Pod koniec lutego giełda ICE ECX prowadząca brytyjskie aukcje oraz giełda EEX organizująca aukcje unijne, niemieckie i polskie opublikowały zaktualizowane harmonogramy aukcji pierwotnych na 2014 r. uwzględniające zredukowane wolumeny wynikające z backloadingu. Pierwsza aukcja ze zmniejszoną liczbą EUA wystawionych na sprzedaż odbędzie się 12. marca na platformie ICE ECX. Na sprzedaż wystawione zostanie 2,515 mln, a nie jak wcześniej zakładano 4,63 mln EUA. Aukcje uwzględniające backloading na niemieckiej giełdzie EEX rozpoczną się 17. marca. W związku z wprowadzeniem backloadingu sprzedaż jednostek przeznaczonych dla polskich instalacji w 2014 r. zakończy się 5. marca. Ze względu na wyczerpanie limitu jednostek Polska nie będzie już organizować aukcji do końca roku. Należy podkreślić, że polskie instalacje nadal będą miały możliwość uczestnictwa w aukcjach organizowanych przez giełdy w Londynie i Lipsku, niezależnie od tego czy oferowane jednostki będą pochodzić z puli unijnej, niemieckiej czy brytyjskiej.

Do końca lutego wszystkie kraje członkowskie UE otrzymały od  Komisji Europejskiej (KE) pozytywną decyzję ws. przyznawania darmowych uprawnień za lata 2013-2014. Na początku miesiąca Bułgaria i Włochy jako ostatnie kraje członkowskie złożyły zaktualizowane krajowe plany alokacji. W pierwszej połowie miesiąca kolejne 6 państw uzyskało pozytywne decyzje ws. darmowych przydziałów. W ostatnim tygodniu miesiąca KE wydała ostatnim 7 państwom członkowskim pozytywną decyzję ws. darmowych alokacji. Obok Polski zielone światło dla darmowych przydziałów dostały: Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Włochy, Rumunia i Hiszpania. Teraz od krajów członkowskich zależy, kiedy przekażą jednostki krajowym instalacjom. Niemcy i Wielka Brytania już zaczęły wydawanie darmowych przydziałów. Zanim polskie instalacje otrzymają darmowe przydziały, rząd musi zatwierdzić krajowy plan alokacji na drodze rozporządzenia.

Do najważniejszych czynników, które wpłyną na zmienność cen w najbliższych tygodniach, można zaliczyć między innymi pierwsze zmniejszenia wolumenów uprawnień na aukcjach. Redukcja wolumenów w połączeniu ze zbliżającym się terminem rozliczeń instalacji z emisji za 2013 r. oraz opóźnianiem alokacji darmowych jednostek może utrzymać obowiązujący od stycznia wzrostowy trend cen uprawnień. Obecnie testowany jest poziom oporu 7,36 euro, którego przekroczenie da zielone światło do dalszych wzrostów. 

Z drugiej strony proces wydawania darmowych uprawnień instalacjom pochodzącym z krajów, które już wcześniej otrzymały pozytywną decyzję KE ws. przydziałów na lata 2013-2014 powinien zmniejszyć siłę wymienionych czynników aprecjacyjnych wpływających na wartość EUA. Jego moc zależna będzie od tempa prac nad rozdziałem.

Wojciech Hofman – makler, Dom Maklerski Consus S.A. wojciech.hofman@consus.eu.