Pawlak: powinniśmy rozwijać energetykę odnawialną kosztem atomu

Pawlak: powinniśmy rozwijać energetykę odnawialną kosztem atomu
Waldemar Pawlak, prezes Fundacji PKG. Foto: Zielona Strona Mocy Sp. z o.o

{więcej}Wspieranie i rozwijanie energetyki odnawialnej może przynieść lepsze efekty niż budowa w Polsce elektrowni atomowej – powiedział Waldemar Pawlak, prezes Fundacji Polski Kongres Gospodarczy i poseł na Sejm RP podczas Polskiego Kongresu Energii Odnawialnej w Płocku, który odbył się 3 lutego.

Według Waldemara Pawlaka odnawialne źródła energii dają wiele możliwości rozwoju oraz korzyści dla regionów, między innymi takich jak: nowe miejsca pracy, zyski finansowe dla gmin, bezpieczeństwo energetyczne oraz dodatkowe możliwości transportowe.Prezes Fundacji Polski Kongres Gospodarczy zastanawiał się również, czy w porównaniu z odnawialnymi źródłami energii koszty energetyki atomowej nie są zbyt wysokie i ryzykowne. Były wicepremier i minister gospodarki odniósł się także do obecnie procedowanego projektu ustawy, który może ograniczyć rozwój energetyki wiatrowej. Jak zauważył, tak zwana ustawa odległościowa stoi w sprzeczności z zapisami przygotowywanymi przez komisję kodyfikacyjną do spraw prawa budowlanego, która przygotowuje kompleksowa nowelizację, więc szanse na jej wejście w życie są nikłe.

Dużo uwagi podczas Kongresu poświęcone zostało także perspektywie wojewódzkiej. Jak zapowiedział Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego, województwo do roku 2020 wyda  w ramach realizacji polityki „gospodarki niskoemisyjnej” 45 milionów Euro na wsparcie inwestycji w energetykę odnawialną. Inicjatywie tej ma służyć Regionalny Program Operacyjny, który obecnie znajduje się w fazie konsultacji.Marszałek Adam Struzik stwierdził również, że to na poziomie regionalnym i lokalnym najsprawniej realizowane są cele polityki klimatycznej nałożone na Polskę przez Unię Europejską.

REKLAMA

Podczas Kongresu omawiane były kwestie związane ze wszystkimi źródłami odnawialnymi w Polsce, jednak najwięcej uwagi poświęcone zostało energetyce wiatrowej. Jak zauważył Wojciech Cetnarski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, obecnie wszystkie elektrownie wiatrowe w Polsce maja moc zainstalowaną ponad 3,3 GW, a więc więcej niż planowane elektrownie jądrowe. W perspektywie 2020 roku w Polsce może być w tym źródle zainstalowane łącznie co najmniej 6,5-7 tys. MW. Prezes PSEW zwrócił również uwagę na fakt, że obecna zwłoka w przyjęciu ustawy o OZE potęguje niepewność u inwestorów i banków współfinansujących inwestycje, co w efekcie przekłada się na znaczące spowolnienie realizacji nowych inwestycji.

Polski Kongres Energii Odnawialnej to również doskonała okazja do spojrzenia na rozwój energetyki odnawialnej nie tylko z perspektywy władz centralnych i samorządowych, ale również od strony inwestorów realizujących projekty OZE. Jak stwierdził – podczas panelu dedykowanego szansom dla gmin związanym z rozwojem OZE – Grzegorz Szymczak, reprezentujący w Polsce firmę EDP Renewables, pomimo trudnej sytuacji branży energetyki odnawialnej, na którą kluczowy wpływ mają przedłużające się prace nad ustawą o OZE, najwięksi inwestorzy tacy jak EDPR, nie zamierzają wycofywać się realizacji prowadzonych projektów wiatrowych. Przedstawiciel EDPR zwrócił również uwagę, że najważniejszym czynnikiem wpływającym na powodzenie każdej inwestycji jest znalezienie płaszczyzny porozumienia z władzami lokalnymi. Dlatego tak istotna jest partnerska i w pełni transparentna współpraca.

REKLAMA

Polski Kongres Energii Odnawialnej – Energia Jutra jest jedynym w Polsce wydarzeniem poświęconym zielonej energii o charakterze regionalnym i cyklicznym. Składa się z dziesięciu konferencji organizowanych w największych miastach w Polsce. Szóste wydarzenie odbędzie się już 3 marca w Krakowie.

O Polskim Kongresie Energii Odnawialnej

Polski Kongres Energii Odnawialnej – Energia Jutra stanowi okazję do wymiany poglądów na temat najnowszych prognoz, regulacji prawnych i praktycznych aspektów związanych z inwestowaniem w odnawialne źródła energii w Polsce. W poniedziałkowym Kongresie wzięło udział wielu znamienitych gości, w tym przedstawiciele władz centralnych i regionalnych oraz eksperci z branży energetycznej, którzy podczas debaty otwierającej, a następnie dedykowanych paneli dyskusyjnych omawiali najważniejsze zagadnienia dotyczące energetyki odnawialnej.

Patronat Honorowy nad Kongresem objęło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Środowisko, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Wojewoda Mazowiecki, Starosta Płocki, Prezydent Miasta Płocka oraz Piotr Zgorzelski, Poseł na Sejm RP. Organizatorem Polskiego Kongresu Energii Odnawialnej – Energia Jutra jest Zielona Strona Mocy Sp. z o.o.

komunikat prasowy