Wicepremier: Polska powinna być aktywnym uczestnikiem sprzedaży energii
{więcej}Na poniedziałkowej konferencji zatytułowanej „Inwestycje w polskiej energetyce konwencjonalnej” tematem przewodnim była ocena opłacalności budowy bloków energetycznych. W spotkaniu zorganizowanym przez PAP wziął udział wicepremier Janusz Piechociński.
Zdaniem ministra gospodarki polska energetyka potrzebuje systemowej modernizacji. Należy zwiększać dalszą efektywność gospodarki. W jego opini Polska powinna być aktywnym uczestnikiem sprzedaży energii, wytwarzanej w oparciu o krajowe surowce, na rynki międzynarodowe. – Naszym celem – nie tylko górnictwa i energetyki – jest to, by Polska była wytwórcą i eksporterem netto energii elektrycznej. Na tym budujemy stałe nasze przewagi konkurencyjne – cytuje wypowiedź szefa resortu PAP.
Piechociński ocenił, że skala wyzwań w polskiej energetyce rośnie. Dlatego poszukuje się alternatywnych rozwiązań związanych m.in. z gazyfikacją węgla – podkreślił wicepremier.
Wicepremier mówił również o rozmowach prowadzonych wewnątrz rządu, które dotyczą potencjalnego udziału środków publicznych w modernizacji polskiej energetyki. Wspomniał również o ciekawych propozycjach ze strony kapitału zagranicznego. – Mamy olbrzymią ofensywę wspólnych inwestycji w modernizację polskiego sektora energetycznego przy udziale kapitału koreańskiego, japońskiego, amerykańskiego, chińskiego. Także Hindusi sygnalizują wielkie zainteresowanie polskim doświadczeniem w energetyce węgla kamiennego i brunatnego – powiedział J. Piechociński (za PAP).
Zdaniem ministra gospodarki, w pierwszej połowie bieżącego roku Kompania Węglowa powinna wybrać podmiot, z którym przystąpi do realizacji inwestycji dotyczącej budowy elektrowni na węgiel kamienny.
Uczestnicy spotkania rozmawiali o kosztach i dostępnych źródłach finansowania inwestycji w energetyce konwencjonalnej, a także o możliwościach poprawy poziomu ich opłacalności.
gramwzielone.pl