Niemcy: nowa koalicja zmienia założenia ustawy o OZE

Niemcy: nowa koalicja zmienia założenia ustawy o OZE
Angela Merkel. Foto: European People's Party - EPP, flickr cc-by

{więcej}Jak informuje PAP, niemiecki rząd przyjął w czwartek nowe założenia reformy polityki energetycznej, dzięki którym odbiorcy prądu będą ponosić mniejszy koszt wspieranego przez władze rozwoju sektora OZE.

Jak zapewniła kanclerz Angela Merkel, przyjęta przez rząd reforma nie oznacza rezygnacji z dalszego rozwijania odnawialnych źródeł energii. – Nasz cel, by w 2050 roku w Niemczech 80 proc. energii pochodziło ze źródeł odnawialnych, pozostaje aktualny – cytuje wypowiedź szefowej rządu PAP. 

Kanclerz zastrzegła jednocześnie, że cena energii z OZE musi ulec obniżeniu. Jej zdaniem dalszy wzrost cen energii mógłby doprowadzić do sprzeciwu obywateli na dalszy rozwój zielonej energii oraz negatywnie wpłynąć na kondycję niemieckiego przemysłu.

REKLAMA

Minister gospodarki i energetyki Niemiec Sigmar Gabriel podkreślił, że dotacje państwa w sektor OZE wynoszą rocznie 24 mld euro. Jego zdaniem nie ma drugiego takiego kraju, który ponosiłby tak wysokie koszty. Dodał przy tym, że dewizą rządu jest dalsza obniżka kosztów i gwarancja zaopatrzenia w energię. – Nikt nie pójdzie w nasze ślady, jeśli nie udowodnimy, że zielona energia może być tańsza – ostrzegł wicekanclerz, cytat PAP.

REKLAMA

Obecna ustawa o OZE (EEG) zapewnia inwestorom stałe ceny energii elektrycznej produkowanej z odnawialnych źródeł przez 20 lat od uruchomienia. Natomiast ceny prądu na rynku hurtowym stale spadają, a wysokość dopłat wyrównujących różnicę między ceną rynkową a gwarantowaną od lat wzrasta.

Na dzień dzisiejszy przeciętna czteroosobowa rodzina za naszą zachodnią granicą płaci 220 euro rocznie na dotacje do energii pochodzącej z OZE. Stały wzrost cen prądu dla odbiorców indywidualnych zaczyna wywoływać coraz większe niezadowolenie obywateli.

Założenia nowej reformy przewidują obniżenie dotacji do energii wiatrowej oraz biomasy, cena dopłat za kilowat ma spaść z 17 do 12 eurocentów. Rząd chce również zobowiązać producentów energii wiatrowej i słonecznej do sprzedawania prądu zgodnie z zasadami rynkowymi oraz ograniczyć liczbę przedsiębiorstw zwolnionych z opłat na rzecz OZE.

gramwzielone.pl