Komisja Europejska zaproponowała cel dla OZE na 2030 r.

Komisja Europejska zaproponowała cel dla OZE na 2030 r.
foto: quinet, flickr cc-by-2.0

{więcej}Dzisiaj Bruksela przedstawiła propozycje celów dla unijnej polityki klimatyczno-energetycznej do roku 2030. 

Komisja Europejska zaproponowała dzisiaj, aby do 2030 roku udział OZE w unijnym miksie energetycznym wzrósł do poziomu 2030, a w przypadku ograniczenia emisji CO2 cel przyjęto na poziomie 40%. 

Obecny, wiążący cel Unii Europejskiej w zakresie produkcji energii z OZE do roku 2020 to na poziomie wspólnotowym 20%, przy czym dla poszczególnych państw Wspólnoty wyznaczono indywidualne cele. Udział OZE w zużyciu energii w Polsce ma w 2020 roku wynieść 15%. 

REKLAMA

Wcześniej urzędnicy Komisji Europejskiej prezentowali różne stanowiska w zakresie nowych celów unijnej polityki klimatycznej UE po roku 2020. Za wyznaczeniem ambitnego celu w zakresie produkcji energii z OZE opowiadała się unijna komisarz ds. klimatu Connie Hedegaard, a obligatoryjnym celom na rok 2030 sprzeciwiali się m.in. unijni komisarze ds. energetyki i przemysłu. 

Wyznaczenie celu dla OZE na rok 2030 na poziomie 27% już spotkało się z krytyką ze strony środowisk związanych z energetyką odnawialną. Instytucje zrzeszające OZE oraz organizacje ekologiczne wzywały do przyjęcia ambitniejszego, obowiązkowego celu na poziomie 40%. 

REKLAMA

Niedawno za przyjęciem celu dla OZE na poziomie 30% na rok 2030 opowiedział się Parlament Europejski. Jak wynika z raportu sporządzonego przez Komisję Europejską, przyjęcie takiego celu zaowocowałoby utworzeniem w europejskim sektorze OZE dodatkowo ponad 500 tysięcy miejsc pracy, a także przyczyniłoby się do ograniczenia importu paliw kopalnych liczonego w miliardach euro. 

Jak czytamy w dzisiejszym komunikacie Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (EWEA), proponując cel dla OZE na poziomie 27% „Komisja Europejska kapituluje przed grupami lobbującymi przeciwko rozwojowi energetyki odnawialnej”. 

– Wcześniejsza dalekowzroczna i ambitna Komisja Europejska jest dzisiaj cieniem samej siebie i poddaje się Wielkiej Brytanii i innym patrzącym wstecz krajom członkowskim i grupom lobbingowym – komentuje nowe propozycje KE Thomas Becker, CEO Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. 

Rząd Wielkiej Brytanii, podobnie jak rząd Polski, chce stawiać na ograniczanie emisji CO2 poprzez inwestycje w elektrownie atomowe i sprzeciwia się zwiększaniu celów w zakresie OZE po roku 2020. 

Dzisiejszy komunikat KE w sprawie celów na 2030 r. [PDF]

gramwzielone.pl