Buzek: Polska nie jest "hamulcowym" europejskiej polityki klimatycznej

Buzek: Polska nie jest "hamulcowym" europejskiej polityki klimatycznej
Jerzy Buzek. Foto: Newseria

{więcej}- Nad Polakami wciąż pokutuje opinia, że jesteśmy „hamulcowym” europejskiej polityki klimatycznej. Ten stereotyp jest krzywdzący, a co więcej – całkowicie nieuzasadniony. Najlepszym potwierdzeniem jest prezentowany dzisiaj raport pt. „Polska gospodarka niskoemisyjna 2050″ – powiedział, jak informuje portal CIRE.PL, prof. Jerzy Buzek w trakcie debaty zorganizowanej w PE.

Na krótko przed ogłoszeniem przez Komisję Europejską komunikatu z rekomendacjami ws. polityki energetyczno-klimatycznej do 2030 roku, a także wydobycia gazów z łupków oraz analizą cen energii w UE, Jerzy Buzek zorganizował w Parlamencie Europejskim debatę na temat przyszłości polskiej gospodarki niskoemisyjnej. W dyskusji udział wzięli posłowie do PE, przedstawiciele instytucji unijnych, przedsiębiorców oraz organizacji pozarządowych.

– Chcemy redukować emisje, a nie konkurencyjność europejskiego – w tym polskiego – przemysłu – cytuje wypowiedź Buzka portal CIRE.PL. Jego zdaniem, Polska stara się pogodzić ze sobą rozwój gospodarki, a co za tym idzie tworzenie nowych miejsc pracy oraz ochronę środowiska. Dodał jednocześnie, że nasz kraj nie może stać się zakładnikiem unijnej polityki klimatycznej.

REKLAMA
REKLAMA

Słowa europosła potwierdził, biorący udział w debacie szef Dyrekcji Generalnej ds. Klimatu w KE, Josef Delbeke. Podkreślił on, że punktem wspólnym dla przemysłu i ekologów jest m.in. efektywność energetyczna. Jak mówił Delbeke, niezależnie czy będziemy pozyskiwać energię z węgla, łupków, odnawialnych źródeł czy atomu, najważniejsze jest żeby zużywać jej jak najmniej. Oszczędzanie energii jest bowiem korzystne zarówno z ekonomicznego, jak ze środowiskowego punktu widzenia.

Przytaczany w dyskusji przez prof. Jerzego Buzka raport „Polska gospodarka niskoemisyjna 2050” pod redakcją prof. Andrzeja Kassenberga i dr Macieja Bukowskiego zawiera propozycję zrównoważenia rozwoju gospodarczego Polski z realizacją unijnych celów klimatycznych.

Raport „Polska gospodarka niskoemisyjna 2050”

gramwzielone.pl