Zła wiadomość dla polskiej energetyki. UE zatwierdziła backloading

Zła wiadomość dla polskiej energetyki. UE zatwierdziła backloading
eutrophication&hypoxia, flickr cc-by-2.0

{więcej}Komisja Europejska przeforsowała ostatecznie swoją propozycję wycofania części jednostek z rynku uprawnień do emisji CO2 w celu podniesienia ich ceny. Wczoraj tzw. backloading poparły kraje członkowskie. 

Bruksela zaproponowała zawieszenie aukcji części uprawnień do emisji CO2 w celu zmniejszenia ich nadwyżki i podniesienia ich rynkowej ceny. Zgodnie z propozycją Komisji Europejskiej, w latach 2013-15 z rynku uprawnień do emisji CO2 miały zostać wycofane prawa w ilości 900 mln, a podobne ilości miały być wycofywane także w kolejnych latach.

Propozycję KE poparł tydzień temu Parlament Europejski, a teraz zaakceptowała ją Rada UE. Ostateczna wersja mechanizmu przywracania równowagi na rynku emisji CO2 została jednak nieco okrojona. 

REKLAMA
REKLAMA

Jak informuje PAP, przyjęte przez Radę UE zasady w sprawie backloadingu stanowią, że może on być zastosowany tylko raz podczas okresu aukcyjnego trwającego w latach 2013-2020 i może dotyczyć maksymalnie wycofania 900 mln pozwoleń. 

Jak ponadto informuje PAP, zastosowanie backloadingu przez Komisję Europejską będzie wymagać wcześniejszej oceny tego, jakie jest ryzyko przeniesienia się poza Wspólnotę firm z określonych gałęzi przemysłu.

Wśród krajów UE najgłośniej przeciwko backloadingowi sprzeciwiał się polski rząd. Koszty podniesienia cen praw do emisji CO2 mogą być szczególnie odczuwalne dla polskiej energetyki w 95-procentach opartej na węglu. 
gramwzielone.pl