OZE w nowej stategii rozwoju PGE

OZE w nowej stategii rozwoju PGE
Vestas press

PGE w obliczu problemów z budową elektrowni atomowej może zwrócić większą uwagę na energetykę odnawialną. Jak wyglądają obecne działania i plany PGE w zakresie rozwoju OZE? {więcej}

Po fiasku referendum w Mielnie, w którym mieszkańcy jednoznacznie sprzeciwili się budowie elektrowni atomowej, a także po przesunięciu terminu realizacji pierwszej tego typu inwestycji w Polsce na rok 2025, przedstawiciele PGE zwrócili wczoraj uwagę na plany koncernu w zakresie inwestycji w OZE.

Jak powiedział wczoraj Paweł Skowroński, który pełni obowiązki prezesa PGE, czołowy polski koncern energetyczny rozważa inwestycje zwłaszcza w energetykę wiatrową – w tym także w projekty offshore realizowane na Morzu Północnym, a w tej sprawie PGE prowadzi już audyty.

REKLAMA

W ogłoszonej pod koniec ubiegłego tygodnia strategii rozwoju Polska Grupa Energetyczna zakłada, że do roku 2035 roku jej moce zainstalowane wzrosną z obecnych kilkunastu GW do ponad 20 GW. Wydaje się, że osiągnięcie takiego potencjału nie będzie możliwe nie tylko bez inwestycji w energetykę jądrową, ale także w farmy wiatrowe.

Obecnie w miksie energetycznym PGE energetyka odnawialna odpowiada za 2% mocy (pozostałe 4% to gaz, a moce wytwórcze PGE są zdominowane przez energetykę węglową – 94%). Zgodnie z nową strategią, w 2035 roku źródła odnawialne mają stanowić 14% mocy PGE, a zdominuje je wówczas energetyka jądrowa (36%).

W zakresie energetyki odnawialnej PGE chce inwestować – za pośrednictwem spółki PGE Energia Odnawialna – przede wszystkim w energetykę wiatrową. Już do 2015 roku moce PGE w energetyce wiatrowej na lądzie mają wynosić 1 GW, a taki sam potencjał PGE chce zbudować na morzu do roku 2020. Do 2015 roku PGE chce także produkować około 4 TWh energii rocznie z biomasy.

REKLAMA

Obecnie w zakresie energetyki odnawialnej PGE EO realizuje na południu Polski kilka projektów biogazowych, a także przede wszystkim inwestycje z zakresu energetyki wiatrowej – m.in. farmy wiatrowe Żuromin o mocy 60 MW i Pelpin o mocy 48 MW, które dla PGE buduje Gamesa, a także farmę wiatrową Resko o mocy 10,5 MW, której budowę realizuje inna hiszpańska firma – Aldesa.

Oprócz wspomnianych farm wiatrowych PGE EO realizuje także projekty farm wiatrowych Wojciechowo, Gniewino, Kamieńsk II, Kąkolewo, Turów, Kowale Oleckie, Polanów i Chełm. W listopadzie ubiegłego roku w mediach pojawiła się także inforamcja, że spółka jest zainteresowana budową lub przejęciami farm wiatrowych za granicą.

W zakresie energetyki wodnej PGE EO realizuje m.in. projekt elektrowni wodnej Oława o mocy 3,2 MW, a w planach ma budowę małych elektrowni wodnych w pobliżu Czanieca, Zasławia, Ropczyc i Zieliska.

Jeszcze w ubiegłym roku PGE EO swoje ambitne plany inwestycyjne chciała sfinansować dzięki pieniądzom pozyskanym z IPO na Giełdzie Papierów Wartościowych. Kilka dni temu spółka oświadczyła jednak, że odkłada plany debiutu na GPW.

Obecnie PGE EO nie posiada prezesa (jego obowiązki pełni wspomniany Paweł Skowroński) i trwają poszukiwania kandydata, który na tym stanowisku zastąpi Jacka Podlewskiego, który pełnił funkcję prezesa PGE jeszcze do niedawna. Czytaj więcej na ten temat na Gramwzielone.pl w artykule: Zmiany w PGE Energia Odnawialna

Warto zaznaczyć, że na plany PGE w zakresie energetyki odnawialnej może znacząco wpłynąć ostateczny kształt nowej ustawy o OZE, a także nowego systemu zielonych certyfikatów. Czytaj więcej na ten temat na Gramwzielone.pl w artykule: Ile na nowej ustawie o OZE straci PGE, Enea i Tauron?


dł. gramwzielone.pl