Ministerstwo Gospodarki o założeniach ustawy o OZE
{więcej}W piśmie do senackiej Komisji Gospodarki Narodowej resort gospodarki przedstawił informacje na temat prac nad ustawą o odnawialnych źródłach energii.
MG informuje, że podstawą działań legislacyjnych w zakresie odnawialnych źródeł energii jest konieczność wdrożenia do polskiego prawa dyrektywy 2009/28/WE w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych i zauważa, że znacząca część jej regulacji została już zaimplementowana wraz z przyjęciem ostatniej nowelizacji Prawa energetycznego.
W piśmie czytamy ponadto, że w związku z przyjęciem części regulacji z unijnej dyrektywy o OZE polski rząd wystąpi do Komisji Europejskiej o wycofanie skargi złożonej przez KE do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, a „podejmowane przez pełnomocnika strony polskiej kroki, na drodze prawnej, pozwolą uniknąć konsekwencji finansowych”.
Resort gospodarki podkreśla jednocześnie, że ostatnia nowelizacja Prawa energetycznego nie zawiera wszystkich „niezbędnych elementów dotyczących systemu wsparcia wytwarzania energii z OZE, a tym samym wypełnia tylko niezbędne minimum nałożone wymogami dyrektywy”.
MG podkreśla, że w ramach prac Międzyresortowego Zespołu ds. Realizacji Polityki Energetycznej Polski do 2030 r. wypracowało „schemat zoptymalizowanych mechanizmów wsparcia dla producentów energii elektrycznej z OZE”, którego podstawowym założeniem jest ograniczenie kosztów związanych z wypełnianiem zobowiązań wynikających z Pakietu Klimatyczno-Energetycznego.
Resort gospodarki w piśmie do senackiej Komisji Gospodarki Narodowej podkreśla także, iż nowy system wsparcia pozwoli na osiągnięcie celu 19% udziału energii elektrycznej z OZE do 2020 r., a także iż będzie on „maksymalnie przyjazny i stabilny dla inwestorów”, co pozwoli na „funkcjonowanie i finansowanie OZE po najniższym koszcie”.
MG zapowiada ponadto skierowanie wsparcia w pierwszej kolejności do „sprawdzonych i opanowanych technologii, które w polskich warunkach charakteryzują się największą stabilnością oraz najniższym kosztem wytwarzanej energii elektrycznej”.
Resort gospodarki potwierdza także założenia systemu aukcyjnego, w ramach którego zostaną zastosowane mechanizmy cen referencyjnych dla poszczególnych technologii i przedziałów mocowych, co będzie miało na celu „ograniczenie poziomu wsparcia do kosztów faktycznie ponoszonych przez inwestorów, przy zachowaniu pełnej transparentności i konkurencyjności całego procesu”. MG potwierdza też, że utrzymany zostanie obecny system wsparcia dla istniejących instalacji OZE, co ma gwarantować ich właścicielom utrzymanie praw nabytych.
Ministerstwo Gospodarki w piśmie do Senatu zapewnia, iż skieruje dodatkowe wsparcie dla sektora MSP „w celu dywersyfikacji struktury wytwarzanej energii elektrycznej oraz zapewnienia wykorzystania krajowych zasobów energetycznych”, a także wprowadzi rozwiązania umożliwiające rozwój małoskalowej energetyki prosumenckiej.
Jak ponadto informuje resort gospodarki, nowy projekt ustawy o OZE zostanie opublikowany w pierwszej połowie listopada, a obecnie departament energetyki odnawialnej w MG analizuje opinie i stanowiska zebrane podczas konsultacji założeń nowego systemu wsparcia. Wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz zapewniał w ubiegłym tygodniu, że nowy projekt ustawy o OZE zostanie upubliczniony najpóźniej na początku tego tygodnia.
gramwzielone.pl