Ceny uprawnień do emisji CO2 przed szczytem klimatycznym COP19 w Warszawie
{więcej}DM Consus notuje wzrost zmienności cen uprawnień do emisji CO2 w związku ze szczytem klimatycznym COP19 w Warszawie.
Prognoza średniej wartości uprawnień EUA w II półroczu 2013 r. nieznacznie zmalała w stosunku do września i wynosi 4,75 euro. Głównymi czynnikami wpływającymi na cenę są:
– Druga transza sprzedaży jednostek pochodzących z NER300 – spadek cen;
– Brak decyzji w sprawie „backloadingu”– spadek cen;
– Zbliżająca się konferencja COP 19 – wzrost zmienności.
W połowie listopada na rynek trafi więcej uprawnień w związku z rozpoczęciem sprzedaży jednostek z drugiej puli programu NER300. Zgodnie z informacją Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) aukcje dotyczące 100 mln uprawnień odbywać się będą odbywać się do połowy 2014 r. na giełdach EEX w Lipsku i ICE Futures Europe w Londynie. Miesięcznie EBI planuje wystawiać na sprzedaż ok. 20 mln jednostek, co podniesie dotychczas zaplanowany wolumen o około 23%. Zwiększona podaż przy braku działań mających zredukować nadwyżkę jednostek może skutkować deprecjacją ich wartości.
Opóźnienie w budowie koalicji w niemieckim rządzie skutkuje wstrzymaniem konkretnych decyzji dotyczących przyszłości rynku carbon. W połowie września Kanclerz Niemiec wyraziła opinię, że backloading jest działaniem niezbędnym, aby ceny uprawnień wróciły do odpowiedniego poziomu, jednak jak wcześniej podejrzewano do czasu utworzenia niemieckiego rządu nie należy spodziewać się jednoznacznych działań.
11 listopada br. w Warszawie rozpocznie się COP19. Podczas konferencji ONZ mają być poruszane zagadnienia związane z globalną umową klimatyczną, której podpisanie zaplanowano na 2015 r. Informacje pojawiające się na rynku w trakcie trwania spotkania powinny mieć odzwierciedlenie w zwiększonej zmienności cen uprawnień. Istotne dla cen EUA może okazać się stanowisko Polski, tegorocznego organizatora COP, która przez długi czas była głównym oponentem zmian na rynku.
DM Consus
DM Consus