PGE Energia Odnawialna nie wejdzie na giełdę
PGE EO miała zadebiutować na GPW w ubiegłym roku. Początkowo wejścię na giełdę przesunięto, a teraz rezygnuje się z niego w ogóle. Czy brak dodatkowego finansowania umożliwi realizację ambitnych planów firmy? {więcej}
PGE Energia Odnawialna (PGE EO) zamierza rozwijać zwłaszcza portfolio projektów związanych z energetyką wiatrową. Spółka już do 2015 roku chce posiadać 1 GW lądowych farm wiatrowych, których koszt to obecnie około 7 mln zł/MW, a także zamierza rozwijać kosztowny program rozwoju morskich farm wiatrowych o łącznej mocy aż 3,5 GW.
Spółka posiada już 140 MW farm wiatrowych, a oprócz nich zieloną energię dla PGE EO produkuje także 1,5 GW hydroelektrowni, które po wprowadzeniu nowej ustawy o energii odnawialnej mogą zostać pozbawione znaczących dochodów wraz z nieobjęciem ich systemem zielonych certyfikatów.
PGE Energia Odnawialna próbuje swoich sił także w branży biogazowej. Na budowę kilku biogazowni firma złożyła wnioski o unijne dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, jednak 5 aplikacji PGE EO znalazło się na liście rezerwowej konkursu i ma znikome szanse na otrzymanie dotacji. Jednak mimo fiaska z unijnymi dotacjami na biogazownie, PGE EO przymierza się do realizacji dwóch tego typu obiektów na Podkarpaciu – w Hruszowicach (moc 1 MW, koszt 21,6 mln zł) oraz w Pełnatyczach (moc 1 MW, koszt 22,6 mln zł).
Swoich inwestycji PGE Energia Odnawialna nie sfinansuje jednak ze środków pozyskanych z giełdy, tak jak jeszcze do niedawna zapowiadały władze firmy. „Puls Biznesu” poinformował dzisiaj, że władze PGE EO ostatecznie zrezygnowały z planów wejścia na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie.
Plany PGE EO komplikuje ponadto zamieszanie z nową ustawą o OZE, która ma obniżyć dochody producentów energii wiatrowej, a projekt ustawy nie uwzlędnia ponadto obowiązku zakupu zielonej energii przez operatorów energetycznych – tak jak ma to miejsce obecnie.