Resort gospodarki rozważa wprowadzenie ceny minimalnej w aukcjach
{więcej}Resort gospodarki rozważa wprowadzenie do systemu aukcji dla OZE kryterium ceny minimalnej. Stanowczo odrzuca natomiast możliwość powrotu do zielonych certyfikatów ze współczynnikami korekcyjnymi.
System aukcji, którego założenia Ministerstwo Gospodarki przedstawiło w ubiegłym miesiącu, ma zostać wpisany do nowego projektu ustawy o OZE, nad którym prace MG chce zakończyć na przełomie października i listopada. W prezentacji proponowanych zasad systemu aukcji, które resort gospodarki przedstawił 17 września, nie znalazł się mechanim ceny minimalnej oferowanej inwestorom przystępującym do aukcji. Przyjęcia ceny minimalnej w aukcjach MG jednak nie wyklucza.
W wywiadzie dla wnp.pl, wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz przyznał, że resort gospodarki rozważa wpisanie do systemu aukcyjnego minimalnej ceny za sprzedaż energii z instalacji OZE, których operatorzy będą beneficjentami aukcji.
– Wprowadzenie ceny minimalnej oznaczałoby, że dajemy gwarancję kupna energii odnawialnej po określonej cenie. To na pewno nie jest rozwiązanie rynkowe, ale z drugiej strony zwiększałoby bezpieczeństwo uczestników rynku. Dodatkowo za wprowadzeniem ceny minimalnej przemawia doświadczenia ze stosowania ustawy o zamówieniach publicznych, czyli syndrom stosowania rażąco niskich cen – wnp.pl cytuje Jerzego Pietrewicza, który zaznacza, że cena minimalna „byłaby związana z kryterium wykluczającym stosowanie rażąco niskich cen, a nie z góry gwarantującym istotną dochodowość projektów”.
W wywiadzie dla wnp.pl Jerzy Pietrewicz odrzuca możliwość powrotu do pomysłu stosowania współczynników korekcyjnych czy wprowadzenia stałych cen i corocznej indeksacji wskaźnikiem inflacji cen energii ustalonej w aukcji, określając takie rozwiązania jako „nierynkowe”.
Według wiceministra gospodarki, aukcje w segmencie powyżej 1 MW zdominują lądowe farmy wiatrowe, których możliwość budowy może zostać jednak ograniczona m.in. przez prezydencką ustawę krajobrazową. Dlatego, zdaniem Jerzego Pietrewicza, w późniejszym czasie w aukcjach dla instalacji powyżej 1 MW może pojawić się także miejsce dla innych technologii. Natomiast w przypadku aukcji dla mocy 40 kW – 1 MW przedstawiciel MG zakłada, że ich beneficjentami mogą być operatorzy projektów biogazowych, biomasowych, a także małych elektrowni wodnych i fotowoltaicznych.
gramwzielone.pl