Wysokosprawne kolektory słoneczne z Polski [wywiad]

Wysokosprawne kolektory słoneczne z Polski [wywiad]
Neon

– Świadomość Polaków w zakresie odnawialnych źródeł energii rośnie z dnia na dzień – mówi w wywiadzie dla Gramwzielone.pl Jacek Płoszaj z firmy Neon, producenta innowacyjnych, polskich kolektorów słonecznych, które zostały docenione w konkursie Green Evo.{więcej}

Gramwzielone.pl: Dlaczego zgłosiliście się do udziału w GreenEvo? Jakie korzyści chcecie dzięki temu osiągnąć?

Jacek Płoszaj, Neon: GreenEvo w swoich założeniach miał być i jest programem promującym polskie zielone technologie na rynkach zagranicznych. Uczestnictwo w tym projekcie mogło stać się dla firmy Neon wielką szansą na spotęgowanie promocji poza granicami Polski naszego sztandarowego produktu, jakim jest wysokosprawny kolektor słoneczny neosol 250. I tę szansę dała nam Kapituła GreenEvo wybierając firmę Neon jako jednego z laureatów konkursu w jego pierwszej edycji.

REKLAMA

Jak postrzegacie swoją międzynarodową konkurencję? Z jednej strony są słynący z wysokiej jakości producenci solarów z Niemiec czy Austrii, a z drugiej – producenci chińscy oferujący bardzo niskie ceny. Gdzie w tym gronie jest miejsce dla producenta kolektorów z Polski i co może być jego przewagą na tle zagranicznej konkurencji?

– Jest kilku polskich producentów kolektorów słonecznych, którzy odnajdują się w tej sytuacji bardzo dobrze, ponieważ większą część ich produkcji stanowi eksport. Z naszej strony możemy zaznaczyć, że chociaż nie jesteśmy wielkim producentem, to oferujemy wysokosprawny produkt, zaawansowany technologicznie, w konkurencyjnej cenie wraz z bogatym zapleczem serwisowym, co stanowi nasz atut.

Jaki jest waszym zdaniem stosunek Polaków do wykorzystana rozwiązań z zakresu energetyki odnawialnej takich jak kolektory słoneczne?

– Świadomość Polaków w zakresie odnawialnych źródeł energii rośnie z dnia na dzień. Coraz więcej naszych rodaków przekonanych jest o konieczności stosowania OZE w celu ochrony środowiska.

W ostatnim czasie polski rynek kolektorów słonecznych dostał znaczące wsparcie w postaci programu kredytów z 45-procentową dopłatą NFOŚiGW do zakupu solarów. Niemniej jednak, uruchomienie programu w połowie zeszłego roku nie przyczyniło się do znaczącego wzrostu liczby montowanych solarów, która w 2010 roku była porównywalna z rokiem wcześniejszym. Czym może być spowodowany taki trend?

– Do tej pory nie pojawiło się w ogólnopolskich mediach na ten temat zbyt wiele informacji. Powszechnie natomiast dostępna jest ta informacja z poziomu m.in. mediów branżowych, ale te z kolei nie docierają do ogółu. Właściwie więc w przeważającej części informację o dotacjach można uzyskać od projektantów, instalatorów, jak również w wybranych placówkach bankowych. Zniechęcać do programu dofinansowań do montażu kolektorów mogą wszelkie czynności związane z uzyskaniem kredytu. Zdarzały się rezygnacje z dotacji, ponieważ wiązało się to z załatwieniem formalności kredytowych, a niechęć potęgowało też, że realna kwota dotacji wynosiła ostatecznie ok. 30-35% po doliczeniu prowizji bankowej i podatku. 

Jakie inne czynniki, oprócz programów dofinansowań, wpływają na rozwój rynku solarów Polsce?

– Oprócz czynników finansowych wpływających na rozwój rynku solarów w Polsce, ważne są także szeroko rozumiane działania mające na celu zwiększenie świadomości technicznej w zakresie energii słonecznej, jako narzędzia związanego bezpośrednio z ograniczaniem wykorzystania konwencjonalnych źródeł energii, a co za tym idzie – emisji CO2. Nie należy w tej kwestii pomijać również osób zajmujących się na bieżąco tą problematyką czyli projektantów i instalatorów, oferując im możliwość zgłębiania wiedzy w tym zakresie poprzez szkolenia, konferencje, seminaria itp.

Jak rynek kolektorów słonecznych w Polsce będzie wyglądał w roku 2020? Wg opinii Ministerstwa Gospodarki zawartej w Krajowym planie działań na rzecz OZE, Polska może stać się 5. rynkiem w Europie pod względem wykorzystania energii słonecznej termalnej. Czy podzielacie ten pogląd? Jakie działania należy wdrożyć w naszym kraju, aby wykorzystanie kolektorów słonecznych stało się powszechne tak jak np. w Austrii?

REKLAMA

– Z punktu widzenia producenta kolektorów słonecznych opinia Ministerstwa Gospodarki zawarta w KPD jest dla nas optymistyczna i dobrze byłoby, gdyby te przewidywania się spełniły. Czas pokaże. Jednym z przykładów zwiększania wykorzystania kolektorów słonecznych może być stworzenie bardziej atrakcyjnego programu dotacji.

Które rynki są waszym zdaniem najatrakcyjniejsze i najbardziej perspektywiczne dla waszej branży?

– Każdy kraj, w którym można osiągnąć minimum 50%-owe średnioroczne pokrycie zapotrzebowanie energii ze Słońca na cele energetyczne, jest rynkiem atrakcyjnym i na takich właśnie rynkach chcemy i próbujemy oferować nasz produkt.

Jaki potencjał tkwi jeszcze w rozwoju technologii solarnych – jak bardzo można jeszcze poprawić ich efektywność i obniżyć cenę?

– Jednym z parametrów określających jakość kolektora jest sprawność optyczna. Na dzień dzisiejszy za dobry kolektor słoneczny uważa się taki, którego sprawność optyczna przekracza 80%. Poprawę efektywności uzyskać można więc poprzez wszelkie działania zmierzające do zwiększenia tej sprawności.

W swojej ofercie posiadacie także urządzenia fotowoltaiczne. Jakie zainteresowanie jest tego typu instalacjami w Polsce?

– Jest to bardzo niszowa działalność – właśnie ze względu na słabe – powoli, choć stale rosnące – zainteresowanie, wynikające z kosztu tych urządzeń.

Uczestniczyliście w EXPO 2010 w Szanghaju. Jakie doświadczenia wynieśliście z tej imprezy i czy wasz udział przełożył się na pozyskanie nowych kontaktów handlowych?

– Spotkaliśmy się głównie z przedstawicielami firm, które zajmują się promocją i dwustronnym transferem innowacyjnych technologii zagranicznych, jak i lokalnych – chińskich.  Możliwość współpracy z tymi firmami opiera się przede wszystkim na pomocy prawno-technicznej w zakresie ewentualnej sprzedaży naszych produktów i technologii na rynku chińskim, a także na wyszukiwaniu przez nie lokalnych firm, mogących kooperować z naszą firmą w zakresie dostaw podzespołów i akcesoriów do produkcji systemu neosol.


Czytaj wywiady z pozstałymi laureatami projektu GreenEvo:

WATT: WATT umacnia pozycję w Europie

SUNEX: Nasz potencjał potwierdzamy wynikami sprzedaży

Zespół Innowacyjny Promis: Polska technologia podnosi jakość biogazu


dł, gramwzielone.pl