Fundusze unijne 2014-2020: ile na OZE dla Polski?
Ile środków może zostać przyznanych Polsce w nowej perspektywie budżetowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020 na inwestycje w odnawialne źródła energii?{więcej}
Jak informuje WWF, w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Bruksela chce przeznaczyć na OZE przynajmniej 6% wszystkich środków w najbiedniejszych regionach Wspólnoty i aż 20% – w najbogatszych, do których zalicza się m.in. Mazowsze.
Dla porównania, w obecnej perspektywie budżetowej UE na lata 2007-2013 do sektora energii odnawialnej w Polsce trafi zaledwie 1,7% przyznanych nam funduszy unijnych.
– Nowością w systemie wdrażania funduszy europejskich po 2013 r. będzie znacznie mocniejsza niż obecnie warunkowość. Oznacza to, że zanim środki zostaną uruchomione, kraje członkowskie będą musiały spełnić warunki umożliwiające efektywne ich wykorzystanie W obszarze energetyki polski rząd będzie musiał nadrobić szereg zaległości we wdrażaniu unijnych dyrektyw. Przykładowo, brak ustawy o odnawialnych źródłach energii, której od kilku lat nie byliśmy w stanie przyjąć, może uniemożliwić Polsce sięgnięcie po fundusze na ten obszar – WWF cytuje Annę Drążkiewicz, koordynatora ds. klimatu i energii w organizacji Polska Zielona Sieć.
Czytaj więcej o funduszach unijnych na zieloną energię, które może otrzymać Polska w budżecie UE 2014-2020 na Gramwzielone.pl w artykule: Ile na OZE w budżecie UE na lata 2014-2020?