Nagroda od szejków dla producenta turbin wiatrowych
1,5 mln dolarów otrzymał Vestas w ramach {więcej}Zayed Future Energy Prize – wyróżnienia przyznawanego w Dubaju za wybitne osiągnięcia w rozwoju energetycznych technologii przyszłości. Co zrobią z nagrodą Duńczycy?
Nagroda jest przyznawana przy okazji spotkania globalnej branży energii odnawialnej World Future Energy Summit, które odbywa się co roku w styczniu w Abu Dhabi. Zayed Prize została po raz pierwszy przyznana w 2008 roku przez księcia Abu Dhabi, szejka Mohammeda bin Zayeda Al Nahyana. Założeniem jest, iż mają ją otrzymywać firmy, organizacje czy osoby, które przyczyniają się w możliwie największym stopniu do realizacji wyzwań, jakie stoją przed globalnym przemysłem energetycznym.
Pierwszą nagrodę Zayed Future Energy otrzymał Grameen Shakti, którego firma Grameen Energy, działająca na zasadach non-profit, popularyzuje i wdraża technologie z zakresu energetyki odnawialnej w Bangladeszu. Rok później nagroda trafiła do Toyoty za innowacyjne i energooszczędne rozwiązania w III generacji Priusa.
W tym roku jury, któremu przewodniczył Dr R.K. Pachauri, laureat Nagrody Nobla i obecny przewodniczący Panelu Klimatycznego ONZ, nagrodę przyznało duńskiemu producentowi turbin wiatrowych Vestas.
Wartość nagrody Zayed Future Energy Prize to 1,5 mln dolarów. Co zrobią z tymi pieniędzmi Duńczycy? Ditlev Engel, dyrektor wykonawczy Vestas, tuż po otrzymaniu nagrody stwierdził, że jego firma podzieli ją pomiędzy inne instytucje i osoby zaangażowane w walkę ze zmianami klimatu i rozwój zielonych technologii.
750 tys. dolarów od Vestas otrzyma firma WindMade, organizacja typu non-profit wdrażająca nowy znak umieszczany na dobrach konsumenckich, potwierdzający wyprodukowanie ich przy użyciu czystej energii. Partnerami WindMade są obok Vestas: WWF, Bloomberg, LEGO Group, PwC czy UN Global Compact.
Po 250 tys. dolarów z nagrody Vestas przekaże Bunkerowi Roy – twórcy Barefoot College w Indiach (szkoły kształcącej inżynierów w zakresie czystych technologii, otwartej wyłącznie dla najbiedniejszych Hindusów), Terry’emu Tamminenowi – założycielowi Seventh Generation Advisors, a także amerykańskiemu producentowi cienkowarstwowych paneli słonecznych – First Solar.
Oprócz głównej nagrody, szejk Zayed przyznał też dwa wyróżnienia dla pozostałych finalistów konkursu. Po 350 tys. dolarów otrzymał Amory Lovins, szef Rocky Mountain Institute, a takżeE+Co – fundusz zajmujący się wdrażaniem czystych technologii w krajach rozwijających się.
Główny laureat, Vestas, to lider na globalnym rynku producentów turbin wiatrowych. Jak szacują Duńczycy, ich turbiny produkują na całym świecie wystarczająco dużo energii elektrycznej, aby zaopatrzyć w nią 21 mln ludzi. Na całym świecie pracuje już ok. 40 tysięcy elektrowni wiatrowych Vestas, co pozwala na redukcję emisji CO2 o ok. 40 mln ton CO2 rocznie.
D.Ł