Po co nam nowa polityka energetyczna? Czy rząd realizuje obecną?
{więcej}Rząd chce do końca roku przyjąć nową politykę energetyczną państwa. Dziennikarze portalu WysokieNapiecie.pl podsumowują jak wyszła mu realizacja obecnej polityki.
Polityka energetyczna Polski do 2030 roku (PEP 2030), przyjęta przez rząd cztery lata temu, jest jak szklanka wody. Zdaniem branży do połowy pusta, zdaniem ministerialnych urzędników do połowy pełna. Pewne jest, że rząd zrealizował sporo ważnych zmian. Wiele nadal jednak czeka. Jak wygląda ten bilans?
Sukcesy
Lista zrealizowanych zadań polityki energetycznej koncentruje się wokół tych tematów, które od samego początku mogły liczyć na przychylność rządu Tuska: energetyki atomowej, konkurencyjności rynkowej, gazu oraz węgla, chociaż w żadnym z tych obszarów nie udało się zrealizować planów w pełni.
Energetyka atomowa
Zgodnie z PEP 2030 rząd przyjął zmiany ustawowe umożliwiające budowę elektrowni jądrowej w Polsce. Był to bodaj jeden z najszybszych procesów legislacyjnych w energetyce. Ruszyła także zapowiadana kampania informacyjna, mająca przekonać Polaków do energetyki jądrowej.
Gaz
Ruszyła, przewidziana polityką, budowa terminala do regazyfikacji skroplonego gazu w Świnoujściu. Polska zawarła także kontrakt na dostawy LNG z Kataru. Zgodnie z planami państwowe PGNiG przyśpieszyło prace nad poszukiwaniem krajowych złóż węglowodorów. Chodzi oczywiście o te konwencjonalne, ponieważ gazu łupkowego polityka z 2009 roku jeszcze nie przewidywała. Znajdzie się on dopiero w przygotowywanej obecnie polityce do 2030 roku z perspektywą do 2050 roku. Efektem tych działań będzie oficjalne uruchomienie w poniedziałek kopalni ropy i gazu Lubiatów-Międzychód-Grotów w Lubuskiem.
Węgiel
Rząd, mimo głośnego sprzeciwu społeczności lokalnych, przyjął zakładaną ochronę złóż węgla brunatnego. Jego zasoby, wobec kurczących się możliwości wydobycia węgla kamiennego, mają być podstawą energetyki w kolejnych dekadach.
Efektywność
Po wielu latach została w końcu przyjęta ustawa o efektywności. Stworzyła mechanizm aukcyjny dzięki któremu nagradzane są najlepsze projekty poprawiające efektywność wykorzystania energii. Rząd i parlament zmienili także przepisy dotyczące etykietowania produktów zużywających energię.
Zarządzanie popytem na energię
Udało się także zrealizować plany PEP 2030 w zakresie wynagradzania operatorów sieci energetycznych za inwestycje w nowoczesne rozwiązania, pozwalające na zdalny odczyt i zarządzanie popytem – czyli inteligentne liczniki i towarzyszącą im infrastrukturę. Dzięki temu dystrybutorzy prądu inwestują w tym obszarze. Polskie Sieci Elektroenergetyczne podpisały ponadto pierwszy z kilku planowanych kontraktów na tzw. negawaty, czyli chwilowe zmniejszenie zużycia energii przez wybranego odbiorcę na polecenie operatora sieci.
Konkurencja rynkowa
Rozruszanie hurtowego rynku energii, dzięki któremu poznaliśmy w miarę obiektywną cenę prądu, to niewątpliwie jeden z większych sukcesów w realizacji PEP 2030. Rządowi i posłom udało się także ułatwić zmianę sprzedawcy energii i gazu. Z opóźnieniem, ale jednak, wejdą wkrótce także, przewidziane polityką energetyczną, narzędzia ochrony przez skutkami ewentualnego wzrostu cen odbiorców przemysłowych oraz najbiedniejszych odbiorców indywidualnych.
Energetyka odnawialna
Mimo sprzeciwu, rozgoryczonej brakiem dalszych warunków inwestycyjnych branży, trzeba przyznać, że rząd zrealizował większość planów PEP 2030 w zakresie energetyki odnawialnej. Wypracował ścieżki dochodzenia do 15 proc. udziału „zielonej” energii w 2020 roku. Wdrożył kierunki rozwoju biogazowni rolniczych i ułatwił ich funkcjonowanie. Powstał także specjalny przewodnik dla potencjalnych inwestorów. Zgodnie z polityką, przy wsparciu rządowego funduszu, na masową skalę rozwinęły się inwestycje w kolektory słoneczne.
Porażki
Wśród ważnych tematów lista niezrealizowanych zadań jest wyraźnie dłuższa. Za część odpowiadają spory w rządzie, ze stroną społeczną lub samorządami. Jednak w PEP 2030 znalazły się także plany, które nie zostały właściwie tknięte, a z dzisiejszej perspektywy widać, jak bardzo byłyby potrzebne.
Jakich zapisów Polityki energetycznej polski rząd nie zrealizował? – Czytaj dalej na portalu WysokieNapiecie.pl