ClientEarth: mały trójpak nie implementuje w pełni dyrektywy o OZE, Polsce dalej grożą kary

ClientEarth: mały trójpak nie implementuje w pełni dyrektywy o OZE, Polsce dalej grożą kary
danishwindindustryassociation/ flickr cc-by-nc-2.0

{więcej}ClientEarth przygotował analizę, w której informuje, że procedowana w parlamencie nowelizacja Prawa energetycznego, tzw. mały trójpak, nie wdroży w pełni do polskiego prawa założeń unijnej dyrektywy o OZE i tym samym Polsce w dalszym ciągu będą grozić kary za brak jej implementacji. 

Celem procedowanej w parlamencie nowelizacji ustawy o OZE, czyli tzw. małego trójpaku, ma być przyjęcie do polskiego prawa regulacji zawartych w dyrektywie 2009/28. W związku z opóźnieniami w jej przyjęciu przez nasz kraj Komisja Europejska 21 marca br. wniosła skargę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który może nałożyć na Polskę karę w wysokości ponad 133 tys. euro za każdy dzień zwłoki w implementowaniu dyrektywy o odnawialnych źródłach energii, na której wdrożenie nasz kraj miał czas do grudnia 2010 r. Wobec groźby kar finansowych polskie władze przyspieszyły z przygotowaniem odpowiednich regulacji, które zostały zawarte w małym trójpaku. W ubiegły piątek mały trójpak został przyjęty przez Sejm w II czytaniu i teraz zajmie się nim Senat. 

REKLAMA

Tymczasem jak informuje ClientEarth, uchwalenie małego trójpaku może nie oznaczać wycofania skargi przeciwko Polsce w ETS. ClientEarth wymienia regulacje unijnej dyrektywy o OZE, które nie znalazły się w małym trójpaku i wnioskuje, że wobec ich braku przyjęcie małego trójpaku nie spowoduje wycofania skargi przeciwko Polsce za niewzdrożenie do polskiego prawa dyrektywy 2009/28.  

REKLAMA

ClientEarth wskazuje na niedostateczne uregulowanie w małym trójpaku kwestii priorytetowego dostępu OZE do sieci energetycznych. – Obecnie obowiązujący stan prawny nie tylko nie gwarantuje priorytotywego dostępu do sieci nowym źródłom OZE, ale ogranicza także zwykły (nie priorytetowy) dostęp do sieci poprzez wskazanie wymagań w postaci „technicznych i ekonomicznych warunków przyłączenia do sieci i dostarczania energii”, których dyrektywa OZE nie przewiduje. Mały Trójpak w żadnym zakresie nie wprowadza wymaganego dyrektywą OZE  priorytetowego dostępu OZE do sieci dystrybucyjnych i przesyłowych, zarówno w zakresie przyłączania nowych źródeł OZE do sieci jak i sposobu rozkładu kosztów, który uwzględniałby korzyści płynące z OZE. Zaproponowane ułatwienia dla mikroinstalacji, choć niewystarczające, należy ocenić pozytywnie. Z drugiej jednak strony wymaga podkreślenia, że dyrektywa OZE nie rozróżnia źródeł z uwagi na ich wielkość lub moc, lecz zobowiązuje Państwa Członkowskie do zapewnienia priorytetowego dostępu do sieci dla wszystkich rodzajów i wszystkich wielkości instalacji OZE – informuje ClientEarth. 

ClientEarth zwraca ponadto uwagę na niewystarczające uregulowanie w małym trójpaku kwestii ułatwień w realizacji inwestycji. – Mały Trójpak nie przewiduje zmniejszenia barier administracyjnych, które stanowiłyby implementację obowiązku usprawnienia i przyspieszenia procedur administracyjnych oraz zapewnienia, aby obciążenia administracyjne były proporcjonalne i niezbędne. Także w tym zakresie Mały Trójpak nie implementuje dyrektywy OZE – informuje ClientEarth. 
gramwzielone.pl