J. Piechociński o stanowisku rządu w zakresie polityki klimatycznej UE
{więcej}Minister Gospodarki Janusz Piechociński zabrał głos w debacie na temat założeń do unijnej polityki klimatycznej.
Na forum Unii Europejskiej rozpoczęła się debata na temat ustalenia celów wspólnotowej polityki klimatycznej po 2020 roku, do których należy m.in. wyznaczenie nowych celów w zakresie udziału OZE w konsumpcji energii, a także przyjęcie założeń w zakresie ograniczania emisji CO2 i poprawy efektywności energetycznej do roku 2030. Obecne, obligatoryjne cele w tym zakresie obowiązują do roku 2020. W ich ramach udział zielonej energii w konsumpcji energii w Unii Europejskiej ma do tego czasu wzrosnąć do 20%, przy czym obowiązkowy cel w tym zakresie dla Polski to 15%.
Janusz Piechociński w rozmowie z Polską Agencją Prasową ocenił, że unijna strategia klimatyczna powinna uwzlgędniać także cele w zakresie cen energii oraz utrzymywanie udziału przemysłu w unijnym PKB na poziomie 20%. Jak powiedział Janusz Piechociński, polski rząd zaakceptuje unijną politykę klimatyczną, jeśli nie będzie ona wpływać negatywnie na bezpieczeństwo energetyczne i ceny energii. Minister gospodarki uzależnia ponadto polskie poparcie dla unijnych celów klimatycznych od przyjęcia globalnego porozumienia w zakresie ograniczania emisji CO2. Jak dodał – postulowane przez Polskę stanowisko nie jest w Unii Europejskiej powszechnie akceptowane, ale polski rząd szuka w tym zakresie sojuszników.
Minister gospodarki poinformował ponadto, że Polska będzie rozwijać swój miks energetyczny w oparciu o węgiel, OZE oraz energetykę jądrową, przy czym w przypadku istotnego wzrostu wydobycia gazu łupkowego polski rząd planuje ograniczenie udziału węgla w naszym miksie energetycznym do poziomu 39% do roku 2030. – Rozwój OZE jest istotnym elementem, ale warto zwrócić uwagę na zakłócenia na rynku energii, powodowane przez wsparcie dla OZE, co powoduje spadek rentowności elektrowni konwencjonalnych. Stąd potrzebne są elementy korygujące, jak rynek mocy – PAP cytuje Janusza Piechocińskiego.
Polska Agencja Prasowa w komunikacie na temat polskiego stanowiska dot. unijnej strategii klimatycznej cytuje także Jerzego Buzka, który zwraca uwagę na problem z realizacją nowych inwestycji w sektorze energetycznym i który zauważa, że o ile obecnie przeszkodą w realizacji nowych projektów w energetyce są niskie ceny energii, nie były one realizowane także 2-3 lata temu, gdy ceny energii były wyższe.
gramwzielone.pl