Bliżej nowych regulacji dot. handlu emisjami CO2. Polska największym przeciwnikiem

Bliżej nowych regulacji dot. handlu emisjami CO2. Polska największym przeciwnikiem
Kenneth Hynek, flickr cc-by-2.0

{więcej}Wczoraj komisja ds. środowiska w Parlamencie Europejskim poparła propozycje Komisji Europejskiej mające na celu interwencję na rynku handlu uprawnieniami do emisji CO2 i wpłynięcie przez to na wzrost ich ceny. 

W ostatnich miesiącach rynek handlu uprawnieniami CO2 załamał się, a cena uprawnień spadła do rekordowo niskich poziomów. Taki stan rzeczy chce zmienić Komisja Europejska i proponuje w tym celu wprowadzenie tzw. backloadingu, czyli wycofania z aukcji części praw do emisji CO2, co ma się przełożyć na wzrost ich ceny. Wycofane uprawnienia mają trafić na rynek ponownie za kilka lat. Poprzez wpłynięcie na wzrost kosztów uprawnień do emisji CO2 Bruksela chce skłonić kraje członkowskie i poszczególne firmy do inwestowania w czyste technologie i poprawę efektywności energetyczne. 

REKLAMA

W kwietniu br. Parlament Europejski nieznaczną przewagą głosów odrzucił propozycję Brukseli w sprawie backloadingu, po czym KE ponownie skierowała do niego sprawę proponowanych regulacji. Podczas kolejnego głosowania w Parlamencie Europejskim jego wynik może być inny niż w kwietniu, zwłaszcza, że zdanie w tej sprawie zmieniła parlamentarna frakcja chadeków. Do kolejnego głosowania w sprawie backloadingu ma dojść w pierwszym tygodniu lipca. Po pierwszym, kwietniowym głosowaniu w sprawie backloadingu w PE, cena uprawnień do emisji CO2 spadła do poziomu zaledwie ok. 3 € za tonę podczas gdy jeszcze w 2008 roku była 10-krotnie wyższa. 

REKLAMA

Przyjęcie propozycji Brukseli i wzrost ceny praw do emisji CO2 może szczgólnie uderzyć w Polskę, której system energetyczny bazuje na produkcji energii z węgla. W mniejszym stopniu uderzy natomiast w kraje produkujące energię w większym zakresie z atomu czy źródeł odnawialnych. Dlatego przeciwko propozycji Komisji Europejskiej najgłośniej protestuje polski rząd. Minister środowiska Marcin Korolec wielokrotnie oceniał ją jako ingerencję w mechanizmy wolnorynkowe, a wczoraj wyraził nadzieję, że proponowane przez KE zmiany zostaną ponownie odrzucone na plenarnym posiedzeniu Parlamentu Europejskiego. 
gramwzielone.pl