Samorządowcy biorą sprawy w swoje ręce
Lokalni działacze z Pomorza jednoczą swoje siły. Celem jest ograniczenie emisji CO2 w ich samorządach do 2020 roku o 20% w porównaniu do roku 1990.{więcej}
Przedstawiciele władz Gdyni, Helu, Kościerzyna, Władysławowa i Gniewina podpisali tzw. Porozumienie Burmistrzów, czyli porozumienie mające na celu wspólne ograniczanie emisji gazów cieplarnianych i promowanie rozwoju zrównoważonej energii.
Akcja pomorskich samorządowców jest częścią Porozumienia promowanego na forum Unii Europejskiej, do którego od 2008 roku przystąpiło już w sumie 2,5 tysiąca samorządów. Wśród nich jest już także 16 samorządów z naszego kraju.
Podpisując Porozumienie, pomorskie samorządy zobowiązały się do implementowania działań mających na celu wdrażanie czystych i energooszczędnych technologii w energetyce czy budownictwie.
Z realizacji swoich działań 5 pomorskich samorządów będzie musiało rozliczać się w formie sporządzanych co dwa lata raportów.
Przystępując do Porozumienia, Gdynia, Hel, Kościerzyna, Władysławowo, i Gniewino zobowiązały się także do organizacji corocznych Dni Energii mających na celu promowanie efektywnej konsumpcji energii i wykorzystania jej alternatywnych źródeł.
Zgodnie z polityką klimatyczną Unii Europejskiej, w ramach tzw. planu „3×20” kraje Wspólnoty powinny w ciągu najbliższych dziesięciu lat zmniejszyć emisję CO2 właśnie o 20%.