PKO BP zainteresowane finansowaniem OZE w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego
{więcej}– Partnerstwo publiczno-prywatne stwarza szansę realizacji wielu ciekawych inwestycji z zakresu energetyki – uważa Łukasz Dziekoński, członek zarządu Marguerite Fund z ramienia PKO Banku Polskiego. Fundusz zainwestował w spalarnię śmieci w Poznaniu i jest zainteresowany kolejnymi inwestycjami tego typu w Polsce. Stopa zwrotu może wynieść w tym przypadku ponad 10 proc. rocznie.
Według planów budowa spalarni w Poznaniu zacznie się jeszcze w tym roku, a całość zostanie oddana do użytku w 2015 roku. Fundusz, który zainwestował w to swoje pieniądze szuka możliwości udziału w kolejnych tego typu przedsięwzięciach. – Polski rynek jest bardzo ciekawy, szczególnie z perspektywy spalarni śmieci. Widzimy jeszcze na rynku miejsce dla kilku takich instalacji i jesteśmy bardzo zainteresowani uczestniczeniem przyszłościowo w sektorze utylizacji śmieci w Polsce, w kolejnych podobnych transakcjach – mówi Agencji Informacyjne Newseria Łukasz Dziekoński, członek zarządu Marguerite Fund z ramienia PKO Banku Polskiego.
Fundusz wspólnie z firmą SITA zainwestuje w spalarnię w Poznaniu 792 mln zł. Będą zarządzać nią przez 22 lata. Po tym czasie inwestycja przejdzie na własność miasta. – Stopy zwrotu na takich inwestycjach to jest zawsze nie mniej niż 10 proc. – mówi Dziekoński.
Spalarnia jest najnowocześniejsza i – jak zapewnia inwestor i władze miasta – jest bezpieczna dla środowiska. – Jest to generacja instalacji, których jest dosłownie kilka na świecie i spełnia najwyższe normy ekologiczne, szczególnie jeżeli chodzi o wydzielanie gazów cieplarnianych czy też innych substancji. Cechuje się też wysoką sprawnością – podkreśla Dziekoński.
Obiekt w Poznaniu to największa inwestycją publiczno-prywatna w Polsce. Ten rodzaj partnerstwa zakłada współpracę pomiędzy jednostkami administracji publicznej i samorządami a prywatnymi inwestorami. W jej ramach powstawać mogą nowe mieszkania, obiekty sportowe, szkoły, drogi czy też obiekty energetyczne. – Jest to dobry okres, żeby inwestycje w ramach PPP powstawały, szczególnie w przypadku dość ograniczonych budżetów ze strony państwa czy też samorządów – tłumaczy Łukasz Dziekoński. – PPP pozwala samorządom realizować swoje cele publiczne przez inwestorów prywatnych.
Jego zdaniem, ta forma współpraca będzie zyskiwać na znaczeniu. Fundusz chce w ramach PPP realizować też inwestycje z innych branż. – Bacznie obserwujemy inne rynki związane np. z OZE, inwestycjami w farmy wiatrowe i ogólnie szeroko pojęty biznes energii odnawialnej, ale także przyglądamy się temu, co dzieje się na rynku transportu – mówi Dziekoński.
Newseria