Ile będzie nas kosztować ograniczanie emisji CO2

Ile będzie nas kosztować ograniczanie emisji CO2
Schristia / flickr cc by-2.0

W Polsce bardziej niż w innych europejskich krajach odczujemy skutki zobowiązań wynikających z unijnej polityki w zakresie ochrony klimatu.{więcej}

Jak wynika z opublikowanego przez Bank Światowy raportu „W kierunku gospodarki niskoemisyjnej w Polsce”, zobowiązania do redukcji emisji CO2 mogą kosztować polską gospodarkę zmniejszenie jej PKB o 1 punkt procentowy rocznie, a także przyczynią się do wzrostu bezrobocia.

Zmiany szczególnie boleśnie mogą odczuć energochłonne gałęzie polskiego przemysłu.

REKLAMA

Taka sytuacja w opinii Banku potrwa co najmniej do 2030 roku, a najwięcej – 2 pkt procentowe – PKB Polski straci w 2020 roku – w porównaniu do sytuacji, w której na naszej gospodarce nie ciążyłyby żadne zobowiązania w zakresie ograniczania emisji CO2.

REKLAMA

Bank Światowy szacuje też, że ceny energii w Polsce wzrosną do 2020 roku o 20 proc., natomiast według naszych ekspertów podwyżka może być nawet 50-procentowa – informuje Rzeczpospolita.

Podstawowym paliwem polskiej energetyki jest węgiel. Ponad 90 procent energii w naszym kraju produkuje się w elektrowniach spalających węgiel kamienny i brunatny.

Podczas gdy w Polsce wyprodukowanie jednej megawatogodziny energii wiąże się z emisją 915 kg CO2, w Szwecji jet to zaledwie 17 kg.

gr