Przed IPO Energa może przejąć dużą spółkę z branży OZE

Przed IPO Energa może przejąć dużą spółkę z branży OZE
foto: Energa press

{więcej}Przed zapowiedzianą na najbliższe miesiące prywatyzacją Energi resort skarbu rozważa włączenie do niej dodatkowych aktywów. 

Jak informuje dzisiaj „Parkiet”, Ministerstwo Skarbu Państwa przygotowujące ofertę prywatyzacji Energi, może rozważyć włączenie do niej m.in. Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica. Resort skarbu próbował wcześniej sprzedać swoje udziały w ZEW Niedzica, jednak prywatyzacja tej spółki nie doszła do skutku. 

REKLAMA

Według „Parkietu”, plany poszerzenia oferty Energi mogą opóźnić jej prywatyzację. Niedawno MSP zapowiadał, że giełdowy debiut Energi będzie możliwy w połowie tego roku, jednak w obliczu planów wniesienia do spółki nowych aktywów, jej sprzedaż przez skarb państwa może zostać przesunięta na przyszły rok. Ministerstwo Skarbu Państwa posiada 85% akcji Energi. W pierwotnej ofercie publicznej chce zaoferować do 35% posiadanych przez siebie akcji. Udział Energi w polskim rynku wytwarzania energii wynosi 3%, a w rynku jej dystrybucji – 16%. 

REKLAMA

W opinii analityków rynku energetycznego, MSP chce poczekać z prywatyzacją spółki na finalny kształt ustawy o OZE. Zapisane w niej poziomy wsparcia dla poszczególnych rodzajów źródeł odnawialnych, w tym technologii OZE, które ma w swoim portfolio Energa, mogą znacząco wpłynąć na atrakcyjność i wycenę Energi. W kontekście informacji o wniesieniu do Energi spółki ZEW Niedzica, jeszcze badziej istotne wydaje się określenie w nowym systemie wsparcia dla OZE poziomu dopłat dla elektrowni wodnych. Spółką, która zarządza elektrowniami wodnymi Energi, jest Energa Hydro. Posiada ona 46 hydroelektrowni, w tym elektrownię wodną we Włocławku. 

Obecnie Energa konsoliduje swoje spółki związane z energetyką odnawialną. Na początku tego miesiąca Energa Hydro połączyła się z Energa Bio – spółką zarządzającą projektami biogazowymi. Wcześniej do spółki Energa Hydro została włączona Energa Wind realizująca inwestycje w branży energetyki wiatrowej. 
gramwzielone.pl