Parlament Europejski za przedłużeniem celów minimalnego udziału OZE po roku 2020
Parlament Europejski zaapelował do Komisji Europejskiej, która ma przygotować strategię rozwoju energetyki odnawialnej i poprawy efektywności energetycznej po roku 2020, o przyjęcie w tym zakresie ambitnych celów. Obecnie państwa członkowskie – zgodnie z założeniami przyjętymi w 2008 roku – posiadają obligatoryjne cele w zakresie zwiększenia minimalnego udziału OZE w konsumpcji energii do końca obecnej dekady. Dla Polski cel ten wynosi 15%, a średnia unijna ma wynieść 20%.
Komisja Europejska obecnie pracuje nad strategią rozwoju energetyki odnawialnej po roku 2020, która zostanie zawarta w tzw. zielonej księdze. Parlament Europejski zgłosił potrzebę dalszego zwiększania udziału OZE i poprawy efektywności energetycznej także po roku 2020, opowiadając się za przyjęciem w tym zakresie nowych, ambitnych celów.
Posłowie Parlamentu Europejskiego skrytykowali też praktyki stosowane przez wybrane państwa członkowskie, które w ostatnim czasie wprowadziły retrospektywne cięcia w swoich systemach dopłat do produkcji energii ze źródeł odnawialnych.
Jednocześnie Parlament Europejski opowiedział się za wdrożeniem regulacji, które skorygują mechanizm handlu emisjami CO2. Podczas ubiegłotygodniowego głosowania opowiedziało się za tym 292 posłów Parlamentu, podczas gdy przeciwko było 289, a 32 wstrzymało się od głosu.
gramwzielone.pl