Polemika na temat możliwości prowadzenia działalności gospodarczej w mikroinstalacji zgodnie z projektem ustawy o OZE

Polemika na temat możliwości prowadzenia działalności gospodarczej w mikroinstalacji zgodnie z projektem ustawy o OZE
Conergy press
{więcej}W sprawie analizy prawnej Pana Arkadiusza Zwolińskiego dotyczącej dopuszczenia prowadzenia działalności gospodarczej w mikroinstalacji w projekcie ustawy o OZE z 9 października 2012, wersja 2.0.2.

W dniu 08.02.2013 na portalu Gramwzielone.pl pojawiła się ww. analiza (zobacz jej treść) w której, autor sugeruje, że „Wprowadzone w słowniczku do projektu ustawy o OZE definicje mikroinstlacji (art. 2. pkt 15.) oraz małej instalacji (art. 2. pkt 14.) czytane łącznie z art. 3., 4. oraz 7. tego projektu wprowadzające element podmiotowy (odpowiednio osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej oraz wytwórca energii w małej instalacji) nie przewidują działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania energii elektrycznej, ciepła lub chłodu z odnawialnych źródeł energii w mikroinstalacji”. Mając na uwadze prawidłową interpretację prawną projektu ustawy o OZE poniżej zamieszczam odmienną analizę ww. artykułów.
 
1. Czytanie powyższych art. łącznie powoduje błędną interpretację projektu ustawy o OZE. Odpowiedź na pytanie postawione w analizie prawnej znajdziemy czytając łącznie tylko definicje mikroinstalacji (art. 2. pkt 15.) oraz małej instalacji (art. 2. pkt 14.) wraz z art. 3. Ustawodawca wymagając uzyskania koncesji od podmiotów wykonujących działalność
gospodarczą w zakresie wytwarzania energii elektrycznej, ciepła i chłodu w instalacjach innych niż mikroinstalacja i mała instalacja, sugeruje jednoznacznie, że prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania energii dotyczy również mikroinstalacji.
2. Z art. 3 wynika również, że podejmując działalność gospodarczą w zakresie mikro- i małych instalacji nie jest wymagane uzyskanie koncesji.
3. W uzasadnieniu do projektu ustawy czytamy:
• „Regulacją skierowaną dla prosumentów jest zapis zawarty w art. 4…”(str. 46 uzasadnienia)
• „Świadomy i aktywny prosument (odbiorca i zarazem producent energii na potrzeby własne oraz w celu sprzedaży nadwyżek do sieci)…”(str. 23 uzasadnienia); oraz
• „…Projektowane przepisy promować będą podmioty, które sprzedawać będą energię elektryczną wytworzoną w mikroinstalacji. Projekt ustawy stwarza także  możliwość sprzedaży, po gwarantowanej cenie energii elektrycznej wytwarzanej przez prosumenta w mikroinstalacji. Obecnie, prosument wytwarzający energię elektryczną, aby sprzedać nawet najmniejszą ilość tej energii elektrycznej musi zarejestrować działalność gospodarczą oraz uzyskać koncesję, co wiąże się z dodatkowymi kosztami…”.”(str. 21 uzasadnienia.) 

Szczególnie istotny, z punktu widzenia poruszanego problemu, jest ostatni cytowany zapis uzasadnienia do projektu ustawy o OZE (str. 21). Ustawodawca daje do zrozumienia, że promowane będą podmioty sprzedające energię wytworzoną w mikroinstalacjach oraz zakłada możliwość sprzedaży energii także przez prosumentów (osoby fizyczne nie prowadzących działalności gospodarczej, produkujące energię na własne potrzeby oraz w celu sprzedaży nadwyżki do sieci), podkreślając zasadność zniesienia obowiązku rejestracji działalności gospodarczej. Art. 4 ma również na celu nałożenie obowiązku, na osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej, w pierwszej kolejności konsumpcji wyprodukowanej energii, a sprzedaży tylko nadwyżki wyprodukowanej energii, co nie dotycz podmiotów prowadzących ową działalność w zakresie wytwarzania i sprzedaży energii w mikroinstalacjach. 

REKLAMA
REKLAMA

W myśl przytoczonych definicji (art. 2 ust. 14,15) czytanych łącznie z art. 3 oraz w myśl art. 4 wraz z cytowanymi fragmentami uzasadnienia do projektu ustawy o OZE zasadnym jest wyodrębnienie wśród wytwórców energii elektrycznej, ciepła i chłodu w mikroinstalacjach dwóch podmiotów do tego uprawnionych:

• osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej (prosumenci);
• osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r. Nr 220,poz.1447, z późn. zm.5). 

Zgodnie z Rozdziałem 2 „Zasady i warunki wykonywania działalności w zakresie wytwarzania energii elektrycznej, ciepła lub chłodu z odnawialnych źródeł energii w instalacjach odnawialnego źródła energii” projektu ustawy o OZE, działalność gospodarcza w zakresie wytwarzania energii elektrycznej, ciepła lub chłodu z odnawialnych źródeł energii w mikroinstalacji nie stanowi działalności regulowanej w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

W związku z powyższą analizą, art. 41 ust. 1 nakłada na sprzedawcę zobowiązanego obowiązek odkupu energii zarówno od osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, jak również od osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej będących wytwórcami energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w mikroinstalacjach. Dalsze rozważania na temat analizy prawnej p. Arkadiusza Zwolińskiego tracą swoją zasadność w świetle przytoczonych powyżej regulacji prawnych oraz ich interpretacje.

Patryk Rakowski
Doradca ds. ochrony środowiska