Jak ograniczyć nadpodaż zielonych certyfikatów? Nowe pomysły Ministerstwa Gospodarki
{więcej}Wczoraj w Sejmie odbyło się specjalne posiedzenie podkomisji ds. energetyki, które było poświęcone problemowi załamania się ceny zielonych certyfikatów sprzedawanych na Towarowej Giełdzie Energii.
Uczestnicy wczorajszego spotkania, w tym m.in. przedstawiciele Polskiej Izby Gospodarczej Energetyki Odnawialnej, Urzędu Regulacji Energetyki i Ministerstwa Gospodarki pokazali przyczyny wystąpienia zjawiska nadpodaży zielonych certyfikatów i związanych z nią spadków ceny zielonych certyfikatów, która podczas wczorajszych notowań na Towarowej Giełdzie Energii spadła już poniżej poziomu 120 zł/mWh.
Jak wynika z wczorajszych wypowiedzi m.in. przedstawicieli PIGEO i URE, obecnie mamy do czynienia z ogromną i cały czas rosnącą nadwyżką zielonych certyfikatów, która obecnie może wypełnić już praktycznie cały popyt wymagany na 2013 rok. Dodatkowo uczestnicy wczorajszego spotkania w Sejmie wskazali na zjawisko kumulowania zielonych certyfikatów i nieumarzania ich w Urzędzie Regulacji Energetyki i wyboru alternatywnego sposobu rozliczania obowiązku OZE przez sprzedawców zobowiązanych, czyli uiszczania opłaty zastępczej – mimo, że jej wartość jest już ponad dwukrotnie większa niż obecna transakcyjna cena zielonych certyfikatów.
Jednocześnie uczestnicy wczorajszego posiedzenia podkomisji ds. energetyki nie znaleźli odpowiedzi na pytanie o przyczyny „magazynowania” zielonych certyfikatów, a także nie wskazano wyraźnie podmiotów, które stosują tego rodzaju praktyki.
Przedstawiciele PIGEO i Ministerstwa Rozwoju Wsi i Rolnictwa zwrócili wczoraj uwagę na fakt, że obecna sytuacja na rynku zielonych certyfikatów sprawia, że od inwestorów zaczynają odwracać się banki, które zaczynają postrzegać inwestycje w OZE jako obarczone zbyt dużym ryzykiem i w związku z tym nie chcą rozmawiać o kredytowaniu nowych projektów.
Pomysły na przeciwdziałanie nadpodaży zielonych certyfikatów oraz zjawisku ich magazynowania wskazał podczas wczorajszego spotkania szef Departamentu Energii Odnawialnej w Ministerstwie Gospodarki – Janusz Pilitowski.
Przedstawiciel resortu gospodarki poinformował, że przy obecnej nadpodaży na rynku zielonych certyfikatów jej zneutralizowanie wymagałoby podniesienia obowiązkowego udziału zielonej energii w miksie energetycznym dystrybutorów na 2013 rok do poziomu 14,74%. Jednocześnie Janusz Piliowski zaznaczył, że przy obecnych regulacjach przywrócenie stabilności rynkowi certyfikatów poprzez kolejne podniesienie obowiązku OZE może być tylko krótkoterminowe, a w dłuższym terminie w dalszym ciągu mielibyśmy do czynienia z nadpodażą certyfikatów generowaną przez technologię współspalania wypierającą z rynku mniejszych inwestorów.
W opinii dyrektora Departamentu OZE w MG przywracanie stabilności rynkowi świadectw pochodzenia powinno zostać oparte na trzech filarach. Po pierwsze, działając od strony podażowej, w systemie wspacia dla OZE powinno zostać ograniczone wsparcie dla technologii współspalania oraz dla energetyki wiatrowej, a także powinna nastąpić likwidacja wsparcia dla zamortyzowanych elektrowni wodnych. Po drugie, w celu przeciwdziałania zjawisku „magazynowania” certyfikatów powinien zostać wprowadzony obowiązek sprzedaży certyfikatów w terminie nieprzekraczającym 24 miesięcy od ich wydania. Po trzecie, według przedstawiciela MG do systemu wsparcia dla OZE powinno wprowadzić się obowiązek sprzedaży certyfikatów wyłącznie za pośrednictwem Towarowej Giełdy Energii.
Na problematyczność trzeciej z wyżej wymienionych propozycji wskazał jednak Marek Kossowski z PIGEO, który zauważył, że sprzedaż certyfikatów za pośrednictwem zawieranych poza TGE, długoterminowych kontraktów jest w dużej mierze warunkiem uzyskiwania kredytów na inwestycje w OZE z uwagi na fakt, że banki wymagają od inwestorów długoterminowej, stabilnej perspektywy przychodów – co gwarantują właśnie bilateralne umowy, a czego nie może zagwarantować sprzedaż certyfikatów na giełdzie.
Przewodniczący sejmowej podkomisji ds. energetyki Andrzej Czerwiński zapowiedział organizację kolejnego spotkania poświęconego nadpodaży zielonych certyfikatów. Powinno się ono odbyć za dwa tygodnie.
gramwzielone.pl