Bruksela rozważa zmianę zasad subsydiowania energetyki odnawialnej
{więcej}Urzędnicy Komisji Europejskiej doszli do wniosku, że stosowane do tej pory zasady wspierania energetyki odnawialnej w poszczególnych krajach Unii Europejskiej wymagają rewizji i harmonizacji.
Raporty Komisji Europejskiej wskazują, że obecne systemy wspierania energetyki odnawialnej nie zapewnią realizacji długofalowych celów, do których wykonania zobowiązały się poszczególne kraje Unii. Bruksela zwraca także uwagę na potrzebę sformułowania wspólnych mechanizmów wsparcia OZE po 2020, czyli po roku, do którego państwa członkowskie posiadają wiążące cele w zakresie rozwoju swoich potencjałów OZE.
KE wskazuje, że także po roku 2020 energetyka odnawialna w Europie musi być wspierana, ale jednocześnie wśród urzędników Komisji pojawiają się głosy opowiadające się za ograniczeniem subsydiów dla OZE przy jednoczesnym poprawieniu ich efektywności.
Jak wynika z wypowiedzi Philipa Lowe, Dyrektora Generalnego ds. Energii w Komisji Europejskiej, unijne regulacje powinny prowadzić do stworzenia sytuacji, w której energetyka odnawialna będzie całkowicie konkurencyjna w porównaniu z tradycyjnymi źródłami energii. Lowe na łamach „Die Presse” zapowiada stworzenie jednego, europejskiego modelu wsparcia dla OZE i zapewnia, że po 2020 roku energetyka wiatrowa i słoneczna powinny być już całkowicie konkurencyjne kosztowo w porównaniu z energetyką konwencjonalną.
Aby jednak tak się stało, konieczne wydaje się wspieranie nie – samych OZE – ale inwestycji, które umożliwią bardziej optymalne wykorzystanie produkowanej w nich energii – a więc choćby sieci energetycznych, inteligentnego opomiarowania czy technologii magazynowania energii.
Za zmianą zasad wsparcia dla OZE opowiada się także unijny Komitet Regionów, który proponuje ujednolicenie zasad wsparcia dla OZE, stymulowanie rozwoju poszczególnych technologii OZE w regionach, w których będą one pracować najefektywniej ze względu na występujące tam warunki, a także opowiada się za rozwojem sieci energetycznych i magazynów energii zapewniających lepsze wykorzystanie zielonej energii.
– Skoro odnawialne źródła energii w przyszłości będą stanowiły znaczną część energii wykorzystywanej przez społeczeństwo europejskie, kwestią o żywotnym znaczeniu jest zadbanie o jej skoordynowany rozwój. Co więcej, niemożliwy będzie jakikolwiek poważny wzrost udziału energii ze źródeł odnawialnych, dopóki obecne programy wsparcia nie zostaną ulepszone. Kluczowe elementy przyszłego rozwoju odnawialnych źródeł energii będą obejmowały skoordynowane programy dotacji służące wsparciu inwestycji umożliwiających funkcjonowanie na konkurencyjnym rynku, zwiększenie roli regionów w rozdzielaniu funduszy przyznawanych na wsparcie odnawialnych źródeł energii, utworzenie w regionach ośrodków odnawialnej energii, by umożliwić przekazywanie fachowej wiedzy na szczeblu lokalnym – tak stanowisko Komitetu Regionów podsumował Witold Stępień, marszałek woj. łódzkiego, biorący udział w ostatnim posiedzeniu Komitetu poświęconemu OZE.
Co ciekawe, mimo propozycji ograniczenia subsydiów dla OZE, w dokumencie Komitetu Regionów, w którym znajdziemy powyższe postulaty, zawarty został także postulat o dążeniu do zaspokojenia zapotrzebowania na energię w Europie do 2050 roku w 100-procentach energią ze źródeł odnawialnych.
gramwzielone.pl