"DGP": mały trójpak energetyczny nie wprowadzi ułatwień dla mikroinstalacji OZE
{więcej}Posłowie odrzucili postulaty włączenia do małego trójpaku energetycznego ułatwień i preferencji dla gospodarstw domowych montujących systemy OZE.
Jak poinformował „Dziennik Gazeta Prawna”, posłowie z komisji pracującej nad założeniami nowelizacji Prawa energetycznego, czyli tzw. małego trójpaku energetycznego odrzucili postulaty Koalicji Klimatycznej, która chciała włączenia do małego trójpaku regulacji ułatwiających inwestycje w małe systemy odnawialnych źródeł energii. Koalicja Klimatyczna postulowała o ujęcie w małym trójpaku zapisów mówiących m.in. o ułatwieniach w przyłączeniu do sieci domowych systemów OZE oraz o preferencyjnych warunkach sprzedaży produkowanej w nich energii.
Jak informuje „DGP”, sejmowa komisja zajmująca się małym trójpakiem energetycznym nie uwzględni jednak propozycji Koalicji Klimatycznej. Według gazety, poprawki zgłoszone przez Koalicję zostały negatywnie zaopiniowane przez Ministerstwo Gospodarki, według którego rozwój energetyki prosumenckiej zagwarantuje dopiero wprowadzenie nowego systemu wsparcia dla OZE wpisanego do projektu ustawy o OZE. Jednocześnie nie można nowego systemu dopłat uwzględnić już w małym trójpaku, gdyż wówczas wymagałby on notyfikacji ze strony Komisji Europejskiej, co znacząco opóźniłoby przyjęcie małego trójpaku i zwiększyłoby ryzyko nałożenia na nasz kraj przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości kar za opóźnienia we wdrożeniu wymaganych przez Brukselę regulacji dla rynku energetycznego.
Ułatwienia i preferencje dla inwestorów indywidulanych instalujących domowe systemy OZE zostaną wprowadzone wraz z ustawą o OZE, której projekt jest jeszcze przedmiotem dyskusji w rządzie, a według ostatnich zapewnień przedstawicieli resortu gospdarki ustawa dla rynku OZE może zostać w pełni implementowana na przełomie 2013 i 2014 roku.
Koalicja Klimatyczna postulowała też o zaprzestanie prac nad małym trójpakiem, który ma być rozwiązaniem tymczasowym i będzie obowiązywać do czasu przyjęcia dużego trójpaku energetycznego, w skład którego wchodzą projekty ustaw Prawo energetyczne, Prawo gazowe i ustawy o odnawialnych źródeł energii. – W sytuacji, w której rząd ma gotowy pakiet ustaw, posłowie powinni raczej skoncentrować swoje wysiłki na motywowaniu Rady Ministrów do jak najszybszego zakończenia prac i przekazania pakietu do Sejmu, zamiast proponować zbędne regulacje. Obecna sytuacja wywołuje zamieszanie wśród inwestorów, którzy nie mogą mieć pewności, czy projekt poselski nie będzie jak most Syreny w Warszawie – prowizorką funkcjonującą przez 15 lat – komentowała na początku stycznia Ilona Jędrasik rzecznik ds. politycznych Koalicji Klimatycznej.
gramwzielone.pl