Prezes GDF Suez Polska o ustawie o OZE: albo idziemy na budowę albo do sądu
{więcej}Grzegorz Góski, prezes GDF Suez Energia Polska, zapowiedział wstrzymanie inwestycji w sektorze energetyki wiatrowej realizowanych przez jego firmę – do czasu rozstrzygnięcia kwestii nowego systemu wsparcia dla OZE.
Prezes GDF Suez w wywiadzie dla wnp.pl poinformował, że w obliczu niepewności dotyczącej przyszłych regulacji dla energetyki odnawialnej w Polsce, spółka wstrzyma się z realizacją kolejnych inwestycji. Obecnie GDF Suez posiada w naszym kraju 102 MW działających farm wiatrowych, a także 105 MW w projektach, których realizacja została jednak wstrzymana.
Grzegorz Górski zapowiedział ponadto, że jeśli w nowej ustawie o OZE nie zostaną zagwarantowane prawa nabyte – dla inwestycji realizowanych przed wejściem w życie nowego prawa – GDF Suez skieruje sprawę do sądu.
Prezes GDF Suez na łamach wnp.pl proponuje ponadto utrzymanie obecnego systemu wsparcia przy uregulowaniu kwestii nadpodaży zielonych certyfikatów. Grzegorz Górski postuluje uregulowanie problemu nadpodaży zielonych certyfikatów poprzez wykorzystanie wolnych środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, które NFOŚiGW pozyskuje z opłat zastępczych. Zdaniem prezesa GDF Suez Polska – Fundusz mógłby kupować certyfikaty w czasie nadpodaży, a sprzedawałby je w okresie ich niedoboru.
Drugim z możliwych rozwiązań jest według prezesa GDF Suez Polska wprowadzenie dla całego sektora OZE nowego systemu wsparcia w postaci taryf gwarantowanych. – System cen gwarantowanych, wyznaczanych jednak nie przez urzędników a w wyniku przetargu na wysokość ceny gwarantowanej pozwoliłby na zarządzanie kosztami dla konsumentów i ilościami OZE, a więc na bardziej spójne niż obecnie wdrażanie polityki energetycznej. Funkcjonuje on w wielu krajach, ostatnio przetargi na fotowoltaikę i morskie farmy wiatrowe odbyły się na przykład we Francji, a w Portugalii od początku tak był kształtowany system wsparcia inwestycji w OZE – podkreśla Grzegorz Górski.
Obecnie zainstalowany potencjał OZE, którym dysponuje GDF Suez w Polsce, to farmy wiatrowe Jarogniew-Mołtowo (20 MW), Wartkowo (30 MW), Pągów (51 MW) oraz blok biomasowy o mocy 205 MW i system współspalania węgla i biomasy w Elektrowni Połaniec.
gramwzielone.pl