Ułatwienia dla mikroinstalacji w małym trójpaku energetycznym

Ułatwienia dla mikroinstalacji w małym trójpaku energetycznym
foto: Ekowatt press

{więcej}Wiele wskazuje na to, że inwestorzy zainteresowani budową mikroinstalacji OZE uzyskaja ułatwienia w procesie inwestycyjnym jeszcze przed wejściem w życie nowej ustawy o OZE. 

Preferencje dla właścicieli mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii zostały zapisane bowiem w tzw. małym trójpaku energetycznym, którego procedowanie w Sejmie już się rozpoczęło i który może zostać szybko przyjęty. 

Poselski projekt ustawy Prawo energetyczne (alternatywny do projektu rządowego), którego pierwsze czytanie odbyło się wczoraj w Sejmie zakłada m.in. że – wobec faktui, iż budowa mikroinstalacji OZE nie wywiera wpływu na gospodarkę przestrzenną gmin – do wniosku o przyłączenie do sieci inwestor nie będzie musiał dołączać wypisu i wyrysu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego czy decyzji o warunkach zabudowy. 

REKLAMA
REKLAMA

Dodatkowo mały trójpak energetyczny zakłada zwolnienie inwestorów z opłaty przyłączeniowej. – Istotne jest, że inwestorzy nie zapłacą opłaty przyłączeniowej na rzecz operatora sieci, do której będą przyłączane. Część tej opłaty w formie zaliczki dzisiaj należy wpłacić jeszcze przed fizycznym przyłączeniem do sieci, a więc zanim zacznie osiągać się zyski. Nie każdego stać jest na takie kredytowanie działalności, która nie generuje jeszcze przychodów. Usunięcie tej bariery ekonomicznej da istotne oszczędności – „Dziennik Gazeta Prawna” cytuje dzisiaj radcę prawnego Renatę Robaszewską z kancelarii Robaszewska & Płoszka. 

Kolejnym udogodnieniem dla osób zainteresowanych budową mikroinstalacji OZE, które zostało zawarte w projekcie procedowanego już w Sejmie poselskiego projektu Prawa Energetycznego są ułatwienia dla inwestorów, którzy podłączyli mikrointalację do sieci wcześniej. – Występowanie o przyłączenie kolejnej mikroinstalacji, której moc nie będzie większa niż określona w warunkach wydanych wcześniej, odbywać się będzie na podstawie zgłoszenia oraz po zainstalowaniu układów zabezpieczających i licznika inteligentnego – „DGP” cytuje radcę prawnego dr Jerzego Kopyrę. 

Co istotne, w małym trójpaku energetycznym zostały zawarte problematyczne przepisy wdrażające system certyfikacji instalatorów mikroinstalacji. Takie założenia są bowiem w unijnej dyrektywie o OZE, a wdrożenie jej przepisów jest głównym powodem przygotowania małego trójpaku energetycznego. W małym trójpaku energetycznym nie znajdziemy natomiast proponowanego w rządowym projekcie ustawy o OZE nowego systemu dopłat do produkcji energii w mikroinstalacji OZE w postaci tzw. taryf gwarantowanych. Na jego przyjęcie będziemy musieli poczekać aż do implementowania pałnej wersji ustawy o OZE. 
gramwzielone.pl