Janusz Pilitowski (MG) o zasadach systemu wsparcia w ustawie o OZE

Janusz Pilitowski (MG) o zasadach systemu wsparcia w ustawie o OZE
Oregon DOT, flickr cc-by-2.0

{więcej}Przedstawiciel resortu gospodarki skomentował wczoraj problematyczne zapisy ustawy o OZE. 

Jak poinformował dyrektor Departamentu OZE w resorcie gospodarki, w nowym systemie wsparcia uwzględnione zostaną starsze elektrownie, które przeszły modernizację rozumianą jako „poniesienie wkładu inwestycyjnego prowadzącego np. do podniesienia zainstalowanej mocy w eletrowni”. Jak jednak zaznaczył przedstawiciel Ministerstwa Gospodarki, zasada ta nie będzie dotyczyć instalacji współspalania. 

Janusz Pilitowski po raz kolejny poinformował, że Ministerstwo nie zamierza wprowadzać w nowym systemie wsparcia indeksacji wartości opłaty zastępczej – czego głośno domaga się m.in. środowisko związane z energetyką wiatrową. 

REKLAMA
REKLAMA

– Podtrzymujemy rozwiązania zaproponowane wcześniej, czyli utrzymanie opłaty na stałym poziomie za MWh. Każda zmiana w tej regulacji zmienia reguły ekonomiczne funkcjonowania rynku wytwórców energii z OZE. Jeżeli pewien element sumy przychodów ulega zwiększeniu, to oznacza, że zwiększają się także zyski dla potencjalnych wytwórców. Trzeba pamiętać, że cały obszar sytemu wsparcia dla energii odnawialnej podlega notyfikacji przez Komisję Europejską – Polska Agencja Prasowa cytuje Janusza Pilitowskiego. 

Przedstawiciel MG odniósł się także do występującego obecnie zjawiska nadpodaży zielonych certyfikatów, stwierdzając, że mimo funkcjonującej w obecnym systemie wsparcia rewaloryzacji opłaty zastępczej, cena zielonych certyfikatów spada, co jego zdaniem wynika z szybkiego rozwoju nowych instalacji OZE. Zdaniem Pilitowskiego, wprowadzenie nowego systemu wsparcia dla OZE powinno zredukować zjawisko nadpodaży zielonych certyfikatów. 

Według Janusza Pilitowskiego, który jest jednym z autorów projektu ustawy o OZE, dokument ten powinien trafić do parlamentu do końca tego roku. 
gramwzielone.pl