Przedsiębiorco zabierz głos w debacie na temat projektu ustawy o OZE
{więcej}Eksperci w dziedzinie prawa i finansów, inwestorzy oraz praktycy gospodarczy, zarówno ci, którzy uważają rozwój tej branży za konieczność, jak i jej przeciwnicy, są dziś dość jednomyślni w poglądzie, że wejście w życie rozwiązań proponowanych w projekcie ustawy o odnawialnych źródłach energii spowoduje radykalne zahamowanie – co najmniej w perspektywie do roku 2020 – i tak z trudem realizowanego procesu rozwoju energetyki wykorzystującej źródła odnawialne. Oznacza to, opartą o błędne założenia, rezygnację z realizacji przyjętych planów Rządu w strategiach energetycznych. Konsekwencją tego wyboru będzie wyrzeczenie się na wiele lat korzystania z najbezpieczniejszych strategicznie, ekonomicznie i ekologicznie własnych źródeł energii. Nie możemy do tego dopuścić – pisze Polska Rada Koordynacyjna Odnawialnych Źródeł Energii.
Sytuacja ta skłania środowiska organizacji branżowych, kierowanych nie tylko interesem zrzeszonych przedsiębiorców, ale przede wszystkim poczuciem obywatelskiego obowiązku do przedstawienia swojego stanowiska zawierającego wyniki eksperckiej oceny skutków uchwalenia ustawy zaprezentowanej w dniu 9 października 2012 r. przez Ministerstwo Gospodarki. Uważamy także, że trzeba poinformować Parlamentarzystów, Członków Rządu, a także opinię publiczną o całkowicie realnej możliwości zagrożenia interesu Państwa – w pierwszej kolejności wskutek utrwalenia na wiele lat opóźnienia innowacyjnego i techno-logicznego w krajowym sektorze energetycznym, a w dalszej kolejności o możliwości wystąpienia potencjalnie bardzo dużych konsekwencji finansowych, prawnych i prestiżowych, dotyczących dziś dokonywanych wyborów.
W dalszej kolejności musimy podjęć wspólne wysiłki nad wypracowaniem kierunków dla ustanowienia prawa zapewniającego, w pierwszym rzędzie, ochronę inwestycji już zrealizowanych przed masowymi bankructwami, a w kolejnym, stwarzającego warunki do stabilnego inwestowania w nowe moce wytwórcze. W tym celu ma posłużyć przedmiotowa debata. Do udziału w dyskusji zapraszamy wszystkich przedsiębiorców i środowiska zainteresowane racjonalnym rozwojem sektora, który, w perspektywie najbliższych lat, może zadecydować o bezpieczeństwie energetycznym kraju.
Jesteśmy przekonani, że każdy głos jest ważny. Dlatego zapraszamy i jednocześnie zachęcamy do aktywnego udziału w tej dyskusji poprzez przedstawienie werbalne lub w formie spisanej postulatów, które mogą posłużyć naszym wspólnym działaniom zwierzającym racjonalizacji przyjmowanych w Polsce przepisów. I nie rzecz w tym, że rościmy sobie prawo do narzucania kształtu regulacji ustawowych, ale w tym, aby z argumentami, które prezentujemy, wynikającymi z wieloletniej praktyki gospodarczej, podjęto rzeczową i poważną polemikę. Mamy nadzieję, że wypracowane i spisane wnioski przedostaną się do polityków najwyższego szczebla i będą miały przełożenie na podejmowane decyzje, które wpłyną na odstąpienie od karmienia nas regulacjami wypracowanymi na fałszywych, spreparowanych i, co najmniej, nierzetelnych założeniach i zaangażują do poprawy projektu ustawy fachowców z wieloletnim i praktycznym doświadczeniem.
Polska Rada Koordynacyjna Odnawialnych Źródeł Energii
Miejsce i termin debaty: Warszawa, siedziba Squire Sanders, Centrum Konferencyjne II piętro, Rondo ONZ 1, 6 listopada 2012, godz. 13:30 – 17:00
PROGRAM
13:30 – 13:45
Rejestracja uczestników, kawa powitalna, powitanie
13:45 – 14:10 Prezentacja
Projekt ustawy w ocenie środowisk Polskiej Rady Koordynacyjnej OZE
Michał Ćwil, Sekretarz, Polska Rada Koordynacyjna Odnawialnych Źródeł Energii
14:10 – 16:10 Debata
Zagadnienia do dyskusji:
– Dlaczego, do niemal dziś, „dobrze” funkcjonujący mechanizm wspierania wytwórców zielonymi certyfikatami traci swoje uzasadnienie funkcjonowania?
– Certyfikaty: popyt i podaż ustalane rynkowo, czy kontrolowane przez silnych graczy? Jakie przełożenie na zachowania w tym względzie mogą mieć współczyniki korekcyjne?
– Jaki jest rzeczywisty poziom wsparcia źródeł odnawialnych w Polsce? Kto za to płaci: my – konsumenci energii, czy Skarb Państwa?
– Jaki jest poziom ryzyka inwestycyjnego w poszczególnych źródłach w oparciu o projektowane przepisy?
– Jakie warunki muszą być spełnione aby ryzyko zminimalizowane było dla bankowalności projektów?
– Jak oszacować ryzyko/a płynące z projektu ustawy? Jakie mają one przełożenie na poziomy stóp procentowych zaciąganych kredytów?
– Rola inflacji w okresie spłaty kredytu
– Cena za energię – gwarancja, czy obligo sprzedaży pod groźbą kary?
– Co to jest system wsparcia w rozumieniu Dyrektywy 2009/28/WE i jakie ma to przełożenie na propozycje resortu gospodarki?
– Kto to jest pionier w gospodarce i jakie ma prawa?
– Co jest prawem nabytym w państwie prawa, a co tylko prawem do czasowego korzystania traconym z chwilą zmiany tego prawa?
– Przyspieszyć przyjęcie ustawy w dobie dwuletniego opóźnienia we wdrożeniu Dyrektywy, czy wypracować racjonalne regulacje, kosztem zwiększonego opóźnienia?
– Projekty w toku – vacatio legis: przyspieszyć i „zdążyć” czy wstrzymywać i „załapać się”?
– Jakie prawo mają instytucje publiczne do świadczenia nieprawdy?
– Które OZE preferujemy/powinniśmy preferować dla rozwoju w Polsce i dlaczego?
– Kto może skorzystać, a kto stracić? Które źródła mogą skorzystać, a które stracić?
– Mikro: ile będzie to kosztować? Jakie efekty osiągniemy?
– Z czego wynika niechęć do rozwoju OZE w prezentowanych publicznie wypowiedziach decydentów najwyższego szczebla: opór przeciwko jakimkolwiek zmianom, które mogłyby zagrozić wygodnemu status quo oligopolicznej energetyki polskiej, próba obrony pozycji monopolistycznych lub dominujących na polskim rynku elektroenergetycznym, zwykłe wygodnictwo, czy lęk przed zmianą?
– Założenia ogólne i szczegółowe przyjęte w modelach finansowych dla wyznaczenia współczynników korekcyjnych: gdzie są kardynalne odstępstwa od warunków rynkowych i jaki wpływ ma to na rzetelność wykonanych analiz?
– Jak wygląda poprawna projekcja finansowa na dzisiejszych rynkach finansowych? Jak liczyć IRR i jakich zysków oczekują inwestorzy przed podjęciem ostatecznej decyzji inwestycyjnej?
– Filozofia wsparcia: zwiększenie udziału OZE by osiągnąć cel roku 2020 i/lub systematycznie zwiększać udział OZE także w dalszych dekadach, czy inne profity społeczno-gospodarcze z rozwoju poszczególnych OZE?
– Jakie mechanizmy przyjąć dla osiągnięcia celów jak najmniejszym kosztem: uzależniać poziom wsparcia w zależności od technologii, czy przyjąć różne okresy obowiązywania?
– Rola certyfikacji instalatorów?
– Jakie obowiązki i role przełożyć ustawą na samorządy w planowaniu przestrzennym?
– Dostęp do sieci: priorytet w przesyle (po przyłączeniu), czy obowiązek przyłączenia? Co i jak to ustalić?
– Ulgi podatkowe: jakie mają przełożenie na finanse Skarbu Państwa: wpływy czy wypływy po wprowadzeniu ich na rynku cieplnej energetyki odnawialnej opartej o pompy ciepła, kolektory słoneczne i kotły na biomasę?
– Jednostki wytwórcze hybrydowe: realna stabilizacja systemu elektroenergetycznego, czy abstrakcja innowacyjności nieosiągalna w Polsce?
– Jak wykorzystać promowane Dyrektywą zużycie energii elektrycznej ze źródeł OZE w transporcie dla przyspieszenia rozwoju aut elektrycznych w Polsce i wykorzystać w procesie bilansowania energii?
– Co to jest biomasa i gdzie kierowana winna być w podziale na sektory energetyczne: elektroenergetyki, ciepłownictwa czy transportu?
– Jak przełożyć wyniki tej dyskusji na konkretne zapisy w tworzonych przepisach prawa?
Prowadzący:
Tomasz Podgajniak, Wiceprezes, Polska Izba Gospodarcza Energii Odnawialnej
Zaproszeni paneliści:
Grzegorz Brodziak, Prezes Zarządu, Poldanor S.A.
Włodzimierz Ehrenhalt, Wiceprezes Zarządu, Stowarzyszenie Energii Odnawialnej
Ryszard Gajewski, Prezes Zarządu, Polska Izba Biomasy
Grzegorz Górski, Prezes Zarządu, GDF SUEZ Energia Polska S.A.
Andrzej Gromadziński, Dyrektor Generalny, Eolfi Polska Sp. z o.o.
Ziemowit Iwański, Country Executive, General Electric
dr Eligiusz Krześniak, Squire Sanders, Święcicki Krześniak Sp. k.
dr inż. Rafał Lewicki, Technical Development Director, ENER-G Polska S.A.
Robert Macias, Członek Zarządu, RWE Renewables Polska Sp. z o. o.
dr Joanna Maćkowiak-Pandera, Członek Zarządu, Dong Energy
Bartłomiej Pawlak, Prezes Zarządu, BOŚ Ekoprofit S.A.
dr inż. Stanisław Pietruszko, Prezes Zarządu, Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki
Prof. dr hab. Jan Popczyk, Prezes Zarządu, Stowarzyszenie Niezależnych Wytwórców Energii Skojarzonej
Krzysztof Prasałek, Prezes Zarządu, Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej
Kuba Puchowski, Prezes Zarządu, Towarzystwo Rozwoju Małych Elektrowni Wodnych
Czesław Ślimak, Prezes Zarządu, Geotermia Podhalańska S.A
Piotr Wiśniewski, Wiceprezes Zarządu, Polska Izba Gospodarcza Energii Odnawialnej
Artur Zdybicki, Prezes Zarządu, Polenergia S.A.
16:10 – 16:30 Dyskusja i ustalenie kolejnych działań
16:30 – 17:00 Lunch
Rola i udział mediów:
– TV: TVN CNBC, TV Biznes, TVP-info, TVR
– Prasa ogólnopolska: Rzeczpospolita, Puls Biznesu, Dziennik Gazeta Prawna, Wyborcza
– Radio: Polskie Radio Program 1, Polskie Radio Program 3, Radio PiN, Radio dla Ciebie, Radio TOK-FM
– Portale branżowe: REO.pl, CIRE.pl, WNP.pl, Gramwzielone.pl, econews.pl
– Agencje: PAP, Reuters, Bloomberg
– Prasa branżowa: Czysta Energia, Glob Energia, Nowy Przemysł Gospodarczy, Środowisko, Agroenergetyka
Proponujemy zdanie relacji z debaty w trybie „na żywo/on line“:
– Opcja 1: poprzez portal REO.pl i/lub PIGEO
– Opcja 2: poprzez stronę onet (i REO/PIGEO)
PIGEO