Enea i AGH tworzą system zarządzania energetyką rozproszoną
System bilansowania mocy i energii oraz monitorowania jakości dostawy energii elektrycznej z rozproszonych źródeł i zasobników energii (MoBiSys) – to najnowszy projekt badawczo-rozwojowy realizowany przez Eneę Operator wspólnie z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie.
Celem projektu prowadzonego przez Eneę i AGH jest zbudowanie systemu MoBiSys, którego zadaniem będzie ciągłe bilansowanie mocy i energii oraz monitorowanie wskaźników jakości dostawy energii elektrycznej do odbiorców w ramach sieci dystrybucyjnej Enei Operator.
Jak zapewnia Enea, projekt pozytywnie wpłynie na działania związane z realizacją inwestycji, planowanie podłączeń nowych wytwórców energii, w tym prosumentów, a przede wszystkim umożliwi służbom technicznym szybszą reakcję na niepożądane zjawiska w sieci.
– Dzięki współpracy z jednostkami naukowymi mamy możliwość wspólnego wypracowania, i co ważne, przetestowania nowoczesnych rozwiązań w warunkach rzeczywistych. Ta współpraca sprawia, że dysponujemy i wdrażamy w naszej firmie najnowsze technologie, które są dobrze dostosowane do praktycznych uwarunkowań naszej sieci – komentuje Grzegorz Marciniak, dyrektor Departamentu Zarządzania Informacją Pomiarową w Enei Operator.
Projekt MoBiSys jest współfinansowany ze środków unijnych w ramach Programu Badawczego Sektora Elektroenergetycznego wdrażanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Łączny budżet wynosi 7,4 mln zł, w tym 2,6 mln zł to środki z unijnej dotacji, a w tej kwocie mieszczą się koszty badań przemysłowych oraz prac rozwojowych.
Realizacja projektu, według założeń harmonogramu, zajmie około 3,5 roku. Koniec prac przewidziany jest na drugi kwartał 2022 r. Jak zapewnia Enea, system MoBiSys stanie się jednym z istotnych filarów wdrażania koncepcji inteligentnych sieci elektroenergetycznych.
Enea dodaje, że budowa systemu MoBiSys to nie jedyna inicjatywa badawczo-rozwojowa Enei Operator realizowana we współpracy z jednostkami naukowymi.
Spółka zawarła dotychczas umowy ramowe na realizację prac analityczno-koncepcyjnych i usług doradczych między innymi z Uniwersytetem Zielonogórskim, Politechniką Poznańską, Instytutem Logistyki i Magazynowania w Poznaniu, Politechniką Warszawską oraz z Instytutem Energetyki oddział Gdańsk.
W tym roku Enea Operator ma podjąć współpracę także z Akademią Morską w Szczecinie, Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy oraz Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym.
– Zanim obiecujący pomysł zostanie zaimplementowany w naszej działalności, niezbędne jest profesjonalne przeanalizowanie możliwości jego wdrożenia. Służą temu prace badawczo-rozwojowe, które wymagają zaangażowania znacznych środków i czasu. Warto zaznaczyć, że współpraca przedsiębiorstw sektora energetycznego z przedstawicielami środowiska naukowego inicjuje wiele innowacyjnych przedsięwzięć, korzystnych dla obu stron – komentuje Przemysław Starzyński, kierownik Biura Inicjatyw Innowacyjnych w Enei Operator.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.