Mniej energii z OZE w listopadzie. Za to PV mocno w górę

Mniej energii z OZE w listopadzie. Za to PV mocno w górę
Fot. Gramwzielone.pl (C)

W listopadzie 2018 r. produkcja energii ze źródeł odnawialnych spadła zarówno w stosunku do wcześniejszego miesiąca jak i analogicznego okresu ubiegłego roku. To głównie efekt niższej generacji z wiatraków. Mocno wzrosła przy tym produkcja z fotowoltaiki, która jednak nadal odgrywa marginalną rolę w krajowym miksie OZE.

Jak wynika z danych opublikowanych przez Agencję Rynku Energii, w listopadzie 2018 r. odnawialne źródła energii wytworzyły w naszym kraju 1,8 TWh energii elektrycznej w stosunku do 2,2 TWh energii wytworzonej w listopadzie 2017 r.

Miesiąc wcześniej, w październiku 2018 r., krajowe OZE wytworzyły 2,2 TWh, co również było wynikiem gorszym niż osiągnięty w analogicznym okresie wcześniejszego roku, gdy generacja ze źródeł odnawialnych sięgnęła 2,5 TWh.

REKLAMA

Niższa generacja energii odnawialnej w listopadzie 2018 r. to efekt przede wszystkim spadku produkcji energii z dominujących w miksie OZE wiatraków, które wyprodukowały w tamtym miesiącu o 78 proc. mniej energii r/r, zachowując jednak nadal największy, wynoszący 58 proc. udział w krajowym wytwarzaniu energii odnawialnej.

Mniej energii o 38 proc. r/r wytworzyły również elektrownie wodne, których udział w krajowym miksie energii odnawialnej w listopadzie wyniósł 6 proc.

Natomiast duży wzrost produkcji energii w tamtym miesiącu odnotowały elektrownie fotowoltaiczne, wytwarzając o 260 proc. więcej niż w listopadzie 2017 r. Miesiąc wcześniej fotowoltaika odnotowała zresztą zbliżony wzrost generacji wynoszący 259 proc.

REKLAMA

Udział PV w krajowym miksie źródeł odnawialnych wyniósł jednak tylko 1 proc., a większy miały jeszcze – obok wymienionej energetyki wiatrowej i wodnej – elektrownie biomasowe (22 proc.), współspalanie biomasy (8 proc.) oraz elektrownie biogazowe (5 proc.).

Jak wylicza Agencja Rynku Energii, udział odnawialnych źródeł energii w produkcji energii elektrycznej w Polsce spadł z ok. 15 proc. w październiku do 12 proc. w listopadzie, co było poziomem zbliżonym do zanotowanego przez OZE we wrześniu ub.r. 

W listopadzie dominowała generacja z elektrowni na węgiel kamienny z udziałem w krajowym miksie na poziomie 51 proc., a także elektrowni na  węgiel brunatny (28 proc.). Mniejszy udział od OZE zanotowały natomiast elektrownie gazowe (7 proc.).

Listopadowa generacja w kraju sięgnęła ogółem 14,6 TWh energii elektrycznej, co oznacza spadek r/r o 1 proc., a konsumpcja wyniosła 15 TWh. Krajowe zapotrzebowanie uzupełniono importem rzędu 1 TWh, a wyeksportowano 0,6 TWh.

Jak wynika z danych ARE, w 2017 roku udział odnawialnych źródeł energii w krajowym miksie wytwarzania energii elektrycznej wyniósł 14,1 proc. dzięki wyprodukowaniu 24 TWh energii, z czego elektrownie wiatrowe wytworzyły w sumie 14,9 TWh (8,8 proc. miksu ogółem), elektrownie biomasowe wyprodukowały 3,5 TWh (2 proc.), elektrownie wodne – 2,6 TWh (1,5 proc.), jednostki współspalające biomasę – 1,8 TWh (1,1 proc.), instalacje biogazowe – 1,1 TWh (0,6 proc.), a elektrownie fotowoltaiczne dołożyły 0,2 TWh (0,1 proc.).

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.