Hanwha
Koreański producent popularnych w naszym kraju modułów fotowoltaicznych kończy kolejny kwartał dużą stratą. Od kilku miesięcy koreańska grupa należy do grona największych inwestorów na polskim rynku fotowoltaicznym.
W pierwszym kwartale 2018 r. przychody Hanwha Q Cells spadły w ujęciu kwartał do kwartału aż o 30,8 proc. do 443 mln dolarów wobec przychodów rzędu 636,2 mln dolarów wypracowanych w czwartym kwartale 2017 r. oraz 432 mln dolarów wygenerowanych rok wcześniej.
Koreańska firma jednak istotnie zwiększyła średnią marżę do poziomu 17,8 proc. wobec marży 8,6 proc. osiągniętej w czwartym kwartale 2017 r. oraz wobec marży 13,8 proc. wypracowanej w pierwszym kwartale 2017 r.
Pozwoliło to na wypracowanie zysku netto na poziomie 31 mln dolarów, podczas gdy we wcześniejszym kwartale Hanwha Q Cells zanotowała stratę rzędu 53,7 mln dolarów.
W kolejny, drugim kwartale br. koreańska grupa wróciła jednak do ujemnego wyniku. Hanwha co prawda zwiększyła swoje przychody do poziomu 518,4 mln dolarów, w porównaniu do wcześniejszego kwartału, ale były one niższe niż wypracowane w drugim kwartale 2017 r. (577,7 mln dol.).
Spadkowi przychodów towarzyszył spadek marży do 14 proc. w stosunku do 17,8 proc. w pierwszym kwartale br., ale za to była ona wyższa w porównaniu do osiągniętej rok wcześniej (11,6 proc.). W efekcie Hanwha Q Cells zanotowała w minionym kwartale stratę netto rzędu 41,3 mln dolarów w porównaniu do wypracowanego kwartał wcześniej zysku netto na poziomie 31 mln dol. oraz 18,7 mln dol. przed rokiem.
Istotny wpływ miała na to strata związana z kursem walutowym, która wyniosła w minionym kwartale aż 37,8 mln dolarów w porównaniu z dodatnim wynikiem 11,5 mln dolarów w pierwszym kwartale br. oraz z wynikiem 7,1 mln dol. osiągniętym w tym zakresie przed rokiem, a kierownictwo koreańskiej firmy tłumaczy gorszy kwartał „szokiem” spowodowanym przez decyzję chińskiego rządu w zakresie znaczącego zmniejszenia celu nowych instalacji fotowoltaicznych na ten rok.
W trzecim kwartale Hanwha Q Cells ponownie zanotowała wzrost przychodów w stosunku do wcześniejszego kwartału – o 40 mln dolarów do poziomu 559,3 mln dolarów, jednak ponownie zanotowano stratę netto, która wyniosła aż 164,6 mln dolarów, co Koreańczycy tłumaczą głównie stratami na 42,4 mln dolarów wynikającymi z niekorzystnego kursu walutowego.
W połowie br. Hanwha Q Cells dysponowała potencjałem produkcji na poziomie 1,6 GW w przypadku bloków krzemowych, 4,3 GW w zakresie ogniw fotowoltaicznych oraz 4,3 GW w zakresie modułów. Koreańska grupa informuje też o posiadaniu linii produkcyjnych mogących wyprodukować rocznie moduły o mocy 3,7 GW, które należą do innej spółki Hanwha Q Cells Korea Corporation.
W ubiegłym roku koreańska grupa była piątym największym na świecie producentem modułów fotowoltaicznych, dostarczając w 2017 r. moduły o mocy 5,6 GW.
Inwestycje w Polsce
We wrześniu br. Hanwha Q Cells poinformowała o zakupie, poprzez swoją niemiecką filię, projektów farm fotowoltaicznych o mocy 30 MW, zwiększając liczbę realizowanych w naszym kraju projektów do 50 na łączną moc ok. 45 MW. Wszystkie przejęte projekty posiadają jednostkową moc do 1 MW i zostały objęte gwarancjami sprzedaży energii na podstawie aukcji z grudnia 2016 r. i czerwca 2017 r.
W ten sposób koreańska grupa stała się tym samym jednym z największych inwestorów na polskim rynku fotowoltaicznym.
Budowa pierwszej polskiej farmy fotowoltaicznej, zlokalizowanej w Smętowie Granicznym w województwie pomorskim, zakończyła się we wrześniu. Budowa pozostałych i podłączenie ich do sieci ma nastąpić w pierwszych miesiącach 2019 roku, a koreańska firma już sygnalizowała przygotowania do kolejnych aukcji.