Emilewicz: mój resort wesprze energetykę prosumencką

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz zapowiada, że w konsultacjach przygotowanego przez Ministerstwo Energii projektu rządowej strategii energetycznej „Polityka energetyczna Polski do 2040 r.” kierowany przez nią resort będzie wspierać prosumencki model energetyki, który – jak zaznaczyła – daje możliwość „mitygowania” wzrostu cen energii.
Podczas wczorajszej wizyty w programie „Graffiti” w Polsat News minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz odniosła się do kształtowanej przez rząd strategii energetycznej
– W rządzie są poważne dyskusje na temat polityki energetycznej państwa i nikt nie ma najmniejszej wątpliwości, jakie jest dzisiaj największe wyzwanie tego rządu. Z całą pewnością jest to polityka energetyczna – i ze względu na odpowiedzialność za środowisko, ale także ze względu na odpowiedzialność gospodarczą – stwierdziła Jadwiga Emilewicz.
Odnosząc się do pytania o możliwość wyjścia Polski z węgla, minister dywagowała na temat historycznych uwarunkowań polskiej energetyki.
– To ma historyczne korzenie. To nie my wybieraliśmy sobie, że polska gospodarka jest oparta na węglu, bo to w Moskwie zdecydowano o tym, że elektrownie jądrowe będą budowane w Czechosłowacji i na Węgrzech, a takiej decyzji nie podjęto w stosunku do Polski – stwierdziła szefowa resortu przedsiębiorczości.
Jak ponadto oceniła minister Emilewicz, zastąpienie węgla innymi źródłami energii „wymaga wielu, wielu lat inwestycji i te decyzje są podejmowane”. – Mówimy o offshore, została opublikowana przez Ministerstwo Energi „Polityka energetyczna Polski do 2040 r.”, do 15 stycznia ME zbiera opinie. Z całą pewnością mój resort będzie wspierać prosumenckie modele rozwojowe, aby mitygować potencjalne koszty wzrostu cen [energii] – stwierdziła minister Emilewicz.
Na pytanie o wzrost cen energii dla przedsiębiorców minister zapowiedziała przygotowanie przez jej resort pakietu rozwiązań dla przemysłu energochłonnego. – Koszt energii dla przemysłu, przedsiębiorców jest jednym z najwyższych w Europie – podkreśliła minister Emilewicz.
– Wiele czynników ma na to wpływ. O 300 proc. wzrosły koszty uprawnień do emisji CO2, rośnie również cena tego znienawidzonego przez wszystkich węgla. Świat ruguje węgiel z miksu energetycznego – zasadnie, ale jednocześnie ceny węgla rosną. Robimy wszystko, aby te ceny co najmniej nie wzrosły. Przypominam ustawę o obligu giełdowym, która wprowadza na giełdę 100 proc. produkowanej energii. My przygotowujemy pakiet dla energochłonnych, tych największych [firm] i myślę, że to jest dobry moment, abyśmy rozpoczęli dyskusję o otwarciu Polski na energię z zagranicy, właśnie dlatego, że ceny energii są dzisiaj tak duże – oceniła Jadwiga Emilewicz.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.