PGE chce stawiać kogenerację. Pierwsza w Nowym Sączu?

PGE chce stawiać kogenerację. Pierwsza w Nowym Sączu?
Fot. PGE

PGE Energia Ciepła, spółka odpowiedzialna za realizację strategii ciepłownictwa w Polskiej Grupie Energetycznej, podpisała z władzami Nowego Sącza oraz tamtejszym Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej list intencyjny zakładający rozwój istniejącego systemu ciepłowniczego i zapewnienie bezpieczeństwa dostaw ciepła w Nowym Sączu.

Na podstawie podpisanego listu PGE Energia Ciepła wykona szczegółową analizę techniczną i ekonomiczną określającą potrzeby i możliwości inwestycji w rozwój istniejącej infrastruktury ciepłowniczej. Jednym z rozpatrywanych przez PGE Energia Ciepła scenariuszy jest budowa źródła kogeneracyjnego.

W interesie miasta jest stworzenie najlepszych warunków służących zaopatrzeniu w energię, rozwoju miejskiej sieci ciepłowniczej, poprawę jakości powietrza w tym jakże ważne ograniczanie niskiej emisji  – komentuje Ryszard Nowak, prezydent Nowego Sącza.

REKLAMA

Współpraca z PGE Energia Ciepła to możliwość wykorzystania doświadczeń i rozwiązań dużej grupy energetycznej, gdyż i tak jesteśmy na etapie przemodelowywania własnych źródeł ciepła w kierunku wykorzystania OZE i kogeneracji ze stopniowym odejściem od węgla – dodaje Piotr Polek, prezes zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Nowym Sączu.

REKLAMA

Jak zapewnia PGE Energia Cieplna, projekt rozwoju systemu ciepłowniczego w Nowym Sączu jest elementem szerszego planu współpracy z samorządami z całej Polski, którego celem jest modernizacja lokalnych systemów ciepłowniczych oraz budowa nowych źródeł kogeneracyjnych, umożliwiających mieszkańcom rezygnację z przydomowych instalacji grzewczych i podłączanie się do miejskiego systemu ciepłowniczego.

PGE zastrzega, że realizacja projektu w Nowym Sączu będzie możliwa po przeprowadzeniu szczegółowej analizy technicznej, a zasady dalszej współpracy zostaną określone odrębną umową.

Podpisanie listu intencyjnego w Nowym Sączu jest dowodem, że chcemy wspierać samorządy w modernizacji ich lokalnej infrastruktury ciepłowniczej, która ma także poprawić jakość powietrza w regionie. PGE Energia Ciepła chce być partnerem samorządów, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem w kwestiach ciepłownictwa oraz finansując niezbędne inwestycje – komentuje Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Energia Ciepła.

Przed kilkoma dniami podobny list intencyjny PGE Energia Cieplna podpisała z władzami Wadowic oraz tamtejszym Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej Termowad i zapowiada podpisanie listów intencyjnych z kolejnymi samorządami.

red. gramwzielone.pl