Największy BESS w Niemczech zarobi na regulacji pierwotnej

Największy BESS w Niemczech zarobi na regulacji pierwotnej

W tym tygodniu zakończono budowę największego w Niemczech i jednego z największych w Europie bateryjnego magazyny energii. Na czym inwestor oparł swój model biznesowy?

Ukończono budowę bateryjnego magazynu energii, który powstał w niemieckim Jardelund w landzie Szlezwik-Holsztyn. Moc tej instalacji wynosi 48 MW, a jej pojemność sięga 50 MWh – tyle energii wystarczyłoby do zaspokojenia zapotrzebowania na energię ok. 5,3 tys. niemieckich gospodarstw domowych na okres 24 godzin.

REKLAMA

Inwestycja została zrealizowana przez konsorcjum firm Eneco i Mitsubishi Corporation. Magazyn energii umieszczony w budynku o powierzchni 70 m x 12 m, zawierającym ok. 10 tys. baterii litowo-jonowych zrealizowała w ramach kontraktu EPC, w 8 miesięcy, firma NEC Energy Solutions.

Jak zwraca uwagę NEC, operatorzy systemów przesyłowych w Europie muszą zabezpieczać określony poziom rezerw na wypadek drastycznych zmian mocy w systemie energetycznym. Służyć temu mogą bateryjne magazyny energii, przejmując rolę, którą w tym zakresie odgrywają konwencjonalne elektrownie.

REKLAMA

W każdym systemie elektroenergetycznym moc czynna musi być wytwarzana w tym samym czasie, w którym jest konsumowana. To powoduje konieczność utrzymania równowagi między mocą wytwarzaną i odbieraną. Inaczej w sieci mogą wystąpić odchylenia od pożądanej częstotliwości 50 Hz.

Utrzymaniu określonej częstotliwości mogą służyć zarówno tradycyjne elektrownie, ale również bateryjne magazyny energii, które na odchylenia mogą reagować znacznie szybciej i bez dodatkowych, związanych z tym kosztów.

Magazyn uruchomiony w Jardelund ma stanowić rezerwę dla regulacji pierwotnej sieci energetycznej, której celem jest szybka reakcja na zmiany jej częstotliwości.

W tym celu operator tej instalacji będzie sprzedawał określoną moc na niemiecki rynek elektroenergetyczny poprzez cotygodniowe aukcje.

Eneco i Mitsubishi mają ponadto w planie połączenie magazynu energii w Jardelund ze znajdującymi się w regionie farmami wiatrowymi. W ten sposób będzie mógł gromadzić nadwyżki energii wiatrowej, a właściciele wiatraków ograniczą ryzyko wstrzymania generacji w sytuacji nadmiernej podaży energii w lokalnej sieci.

W ramach projektu badawczego na miejscu sprawdzana będzie również możliwość świadczenia przez magazyn energii usług polegających na utrzymaniu w sieci odpowiedniego poziomu mocy biernej.