Estończycy przejmują w OZE. Kolejne akwizycje w Polsce?
Aktywny również na polskim rynku estoński koncern energetyczny Eesti Energia przejmuje czołowego w Krajach Bałtyckich dewelopera odnawialnych źródeł energii Nelja Energia w transakcji wycenionej na 289 mln euro.
Należąca do estońskiego koncernu Eesti Energia spółka Enefit Green przejmie dewelopera odnawialnych źródeł energii Nelja Energia, dzięki czemu Estończych zwiększą wolumen produkowanej energii odnawialnej z obecnego poziomu ok. 0,4 TWh w skali roku do około 1 TWh.
W ubiegłym roku Eesti Energia wyprodukowała w sumie 9,736 TWh energii elektrycznej, z czego 372 GWh wyprodukowały należące do Enefit Green źródła odnawialne, na które składają się cztery farmy wiatrowe o łącznej mocy 111 MW, trzy źródła kogeneracyjne w Estonii i na Łotwie, jedna elektrownia wodna, a także jedna elektrownia fotowoltaiczna.
Z kolei Nelja Energia zbudował do tej pory portfel 17 farm wiatrowych w Estonii i na Litwie o łącznej mocy 287 MW, a także posiada mniejszościowe udziały w dwóch biogazowniach i jednej instalacji kogeneracyjnej w Estonii. Do firmy należy ponadto fabryka pelletu oraz instalacja kogeneracyjna, które znajdują się na Łotwie.
W 2017 roku Nelja Energia wytworzył w sumie ok. 0,8 TWh energii elektrycznej.
Dodatkowo – oprócz sumy 289 mln euro, na którą wyceniono 100 proc. akcji Nelja Energia (akcje spółki należały dotąd w 77-procentach do funduszu Vardar Eurus, a pozostałe udziały zostaną nabyte od inwestorów w Estonii) – Estończycy przejmą warte 204 mln euro pożyczki, które zaciągnęła ta spółka na realizację inwestycji w OZE.
Aby transakcja doszła do skutku, muszą się na nią zgodzić jeszcze urzędy antymonopolowe w Estonii, na Łotwie i Litwie.
Przejęcie Nelja Energia ma przybliżyć estońską grupę energetyczną do realizacji celu zwiększenia udziału OZE w miksie wytwarzania do 40 proc. do roku 2022.
Estończycy jednocześnie podtrzymują plany ekspansji na rynkach OZE w regionie. – Widzimy siebie w przyszłości jako producenta energii odnawialnej w Estonii, Finlandii, na Łotwie, Litwie i w Polsce – czyli w krajach, w których Eesti Energia działa jako sprzedawca energii – komentuje Aavo Kärmas z Eesti Energia.
Z końcem czerwca ubiegłego roku spółka Enefit Green otrzymała od Urzędu Regulacji Energetyki koncesję na obrót energią elektryczną i paliwami gazowymi. Do końca grudnia 2017 r. wśród klientów spółki znalazło się ponad 50 firm z sektora przemysłu ciężkiego, przemysłu lekkiego, logistyki, handlu czy segmentu hotelarsko-gastronomicznego. Na przestrzeni 3 miesięcy Enefit podpisał umowy na obrót energii i gazu na łączny wolumen ok. 220 GWh.
Ponadto pod koniec 2017 roku Enefit podpisał również kontrakt na zakup energii elektrycznej z położonej w naszym kraju farmy wiatrowej, wkraczając tym samym na polski rynek OZE.
Kilka miesięcy temu Estończycy informowali o rozpoczęciu sprzedaży w naszym kraju instalacji fotowoltaicznych, które chcą oferować sektorowi małych i średnich przedsiębiorstw.
Eesti Energia jest estońskim państwowym koncernem energetycznym z własnym górnictwem, konwencjonalnym i odnawialnym wytwarzaniem energii, dystrybucją i międzynarodowym obrotem energią. Firma powstała 1939 roku i jest jednym z największych wydobywców i przetwórców łupków bitumicznych na świecie. Udział Eesti w estońskim rynku energii elektrycznej wynosi 60 proc., a w rynku krajów bałtyckich łącznie 25 proc.
W 2017 r. Eesti Energia wypracowała 101 mln euro zysku netto, przy przychodach ze sprzedaży na poziomie 754,9 mln euro (wzrost o 1,6 proc. r/r). Spółka zaznacza, że zwiększyła sprzedaż wszystkich kluczowych produktów, przy czym na wzrost przychodów w największym stopniu wpłynęło znaczące zwiększenie wolumenu sprzedaży ropy łupkowej oraz podwyższona cena na rynku ropy.
Eesti Energia poza Estonią jest obecna za pośrednictwem spółki zależnej Enefit w Polsce, na Litwie, Łotwie, a także w Szwecji i Finlandii. Całkowity udział grupy w bałtyckim rynku detalicznym energii elektrycznej wyniósł w 2017 roku 26 proc.
Produkcja energii przez Eesti Energia w ub.r. wyniosła 9,7 TWh, osiągając tym samym największy poziom na przestrzeni ostatnich czterech lat. Ponadto Eesti Energia wyprodukowała rekordowy wolumen 395 tys. ton ropy łupkowej.
gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.